Od 1 lipca w szpitalu nie będą udzielane świadczenia z zakresu położnictwa. Równocześnie przestaną funkcjonować oddział neonatologiczny z patologią noworodka i poradnia neonatologiczna.
Smutna wieść o tym, że nasza porodówka zostanie zamknięta, rozeszła się już jakiś czas temu. O likwidacji oddziału pisaliśmy na początku marca. Dzisiaj (21 maja) Pabianickie Centrum Medyczne wydało komunikat w tej sprawie.
„Decyzja o zakończeniu działalności tych jednostek jest wynikiem głębokiej analizy sytuacji demograficznej (i prognoz GUS na kolejne lata, mówiących o dalszym spadku wskaźnika urodzeń), a także uwarunkowań ekonomicznych i infrastrukturalnych” – czytamy w oświadczeniu szpitala.
Liczba porodów w ostatnich latach sukcesywnie malała: w 2021 roku były to 803 urodzenia, w 2022 – 589, 2023 – 534, 2024 – 386, 2025 – 346. Dane wskazują na spadek aż o 57% w ciągu zaledwie 5 lat.
„Zbyt niskie, nieadekwatne do kosztów wyceny procedur związanych z porodem oraz rosnące koszty funkcjonowania oddziału powodują bardzo duże straty. W ubiegłym roku było to minus 2.382.252,78 zł. Poprzednie lata również kończyły się ujemnym wynikiem finansowym, który w okresie 2021-2025 wyniósł prawie minus 8 milionów złotych” – napisano w komunikacie.
Remont bloku porodowego, który nakazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach, został oszacowany na ponad 10 milionów złotych. PCM wprost przyznaje, że nie stać go na tak duży wydatek.
„Wszystkie te czynniki sprawiły, że dalsze utrzymywanie położnictwa i neonatologii pogłębiałoby i tak istniejący deficyt budżetowy, co w obecnej sytuacji demograficznej nie znajduje uzasadnienia” – przekazano.
Do 30 czerwca pacjentki będą miały zagwarantowaną w pabianickim szpitalu kompleksową i profesjonalną opiekę. Od 1 lipca opieka medyczna nad pacjentkami w okresie okołoporodowym i noworodkami zostanie przejęta przez inne, wyspecjalizowane ośrodki, m.in. przez łódzkie: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przy ul. Rzgowskiej 281/289, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej 251 oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa – Ośrodek im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37.
Jak dodaje Pabianickie Centrum Medyczne, świadczenia z zakresu ginekologii będą udzielane nadal. Co więcej, nastąpi zwiększenie ich liczby i rozszerzenie zakresu, m.in. o ginekologię onkologiczną.





