Na 9. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze przyjechało do Pabianic prawie siedemdziesięcioro najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski, a także z Litwy.
Organizatorami wydarzenia byli Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Pabianicach i Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Pabianicach i Urząd Gminy Pabianice.
Pierwszy konkurs, którego celem jest propagowanie pabianickiego pianisty Karola Nicze, laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także wymiana doświadczeń pedagogów i uczniów, odbył się w 2007 roku. Od następnej edycji miał już zasięg regionalny, a obecnie międzynarodowy.
Po dwóch całodniowych przesłuchaniach (22 i 23 maja) jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wesołowska-Firlej, prof. dr hab. Cezary Sanecki, dr hab. Beata Bilińska, dr Jurgis Aleknavičius wraz z sekretarzem jury dr. Krzysztofem Suwaldem, ogłosiło wyniki. Oprócz nich nagrody wręczali: Beata Kępińska, dyrektor szkoły, Hieronim Ratajski, prezes towarzystwa, starosta Arkadiusz Jaksa, wiceprezydent Pabianic Dawid Zakrzewski, wójt Gminy Pabianice Marcin Wieczorek oraz Marcin Walicki, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.


Oto nagrodzeni
W grupie najmłodszej: I nagrodę otrzymał Adam Waszak (Poznań), II nagrodę – Leona Kaczmarek (Zgierz), III nagrodę – Gabriel Kański (Pabianice).
W grupie drugiej: I nagroda – Teodor Dobrowolski i Julian Solarz (Łódź), II n. – Julianna Sielska (Bełchatów) i Zofia Wójcikowska (Łódź), III n. – Helena Chylaszek (Tychy), Wojciech Herbut (Krosno), Helena Nowak (Radomsko).
W grupie trzeciej: I nagroda – Marcel Forgiel i Konstancja Lechowska (Wrocław), II n. – Piotr Kędra (Tomaszów Lubelski), Natasha Wasylewska (Warszawa), Zofia Zaleska (Wrocław), III n. – Antoni Kaczmarek (Środa Wielkopolska).
Grupa czwarta: I nagroda – Tereza Verzun-Rolinher (Kraków), III nagroda – Mikołaj Kasperek (Warszawa) i Adam Kozik (Częstochowa).
Grupa piąta: I nagroda – Saulė Kundreckaitė i Liepa Kuzmaite (Wilno), II n. – Emilia Sanecka (Gdynia), Aurelia Vanagaitė (Wilno), III n.- Róża Drahejm (Poznań).


Nagrodę dla Najmłodszego Uczestnika Konkursu otrzymała Łucja Stachurska (Lutomiersk). Nagrodę Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina – Saulė Kundreckaitė (Wilno). Nagrodę Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego dostał Marcel Forgiel (Wrocław). Nagrodę Posła na Sejm RP Krzysztofa Habury dla najlepszego uczestnika Konkursu otrzymali Saulė Kundreckaitė i Liepa Kuzmaite (Wilno).
W konkursie wystąpiło 11 uczniów PSM I i II st. w Pabianicach. III nagrodę zdobył Gabriel Kański, a wyróżnienia otrzymali: Mariia Shugurova, Barbara Cielek, Aleksandra Jagiełło, Andrzej Ostrowski, Witold Ostrowski, Natalia Ścieszko, Zofia Bracha; dyplomy uczestnictwa zaś: Marta Pabiasz, Jan Czekalski, Norbert Dąbrowski.
– Cieszymy się bardzo, że poziom wykonawców wzrasta z każdą edycją. Świadczy o tym fakt, że wielu naszych laureatów z poprzednich edycji zdobywa nagrody w innych konkursach muzycznych i kontynuuje kariery muzyczne – podsumowali organizatorzy 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Karola Nicze.
Wydarzenie muzyczne zakończył koncert laureatów.
Patronat nad konkursem objęli starosta Arkadiusz Jaksa i prezydent Grzegorz Mackiewicz. Patronat medialny: Nowe Życie Pabianic i Telewizja Pro-MOK.
tekst i foto: Ol.

















