28 maja w Pabianickim Centrum Medycznym odbyła się konferencja prasowa dotycząca remontu oraz doposażenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Środki na ten cel pochodziły z objętego patronatem prezydenta miasta Balu Andrzejkowego.
W konferencji wzięli udział: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezes fundacji „My kochamy Pabianice” Tomasz Jasiński, dyrektor hotelu Fabryka Wełny Sylwia Raczyńska, prezes PCM Witold Olszewski, kierownik ZOL Stefania Mosińska oraz pracownicy PCM.


Jako pierwszy głos zabrał prezydent Mackiewicz: – Witam wszystkich, którzy na co dzień dbają o naszych mieszkańców. Aby mogli dobrze wykonywać swoją pracę, potrzebują komfortowych warunków. Pacjenci, którzy przez długie tygodnie, a czasami miesiące, przebywają tutaj i dochodzą do pełni sił, przechodzą tutaj rekonwalescencję, wymagają określonych standardów, aby ten czas mogli spędzić w godnych warunkach. Dlatego zdecydowaliśmy w 2024 roku, że fundusze zebrane na II Prezydenckim Charytatywnym Balu Andrzejkowym przeznaczone są na doposażenie właśnie tego oddziału. Chciałbym serdecznie podziękować współorganizatorom: fundacji „My kochamy Pabianice”, gospodarzowi – hotelowi Fabryka Wełny oraz Pabianickiemu Centrum Medycznemu. Podczas balu zebrano ponad 370.000 złotych, które przeznaczone były na doposażenie tego oddziału. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim uczestnikom balu – ludziom dobrej woli, którzy przyszli, licytowali – nie z potrzeby kreowania się ani zakupienia cennych pamiątek, ale przede wszystkim z dobroci serca. Było to widać podczas licytacji, dzięki panującej wtedy atmosferze. Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że nasza praca i nasza inicjatywa spotkała się z tak wspaniałym odzewem, a darczyńcy byli hojni.
Wiceprezes fundacji „My kochamy Pabianice” Tomasz Jasiński dodał: – Dzięki naszym działaniom i szczodrości uczestników kilku edycji balów charytatywnych możemy krok po kroku doposażać nasz szpital w niezbędny lekarzom sprzęt medyczny, a z czasem także zmieniać wygląd kolejnych oddziałów.


Kierownik ZOL Stefania Mosińska przybliżyła działania tego oddziału, a także przedstawiła prace, jakie zostały na nim wykonane.
– Zmiany w służbie zdrowia, lepsza diagnostyka i farmakoterapia sprawiają, że żyjemy dłużej. Dokonują się też jednak zmiany społeczne. Rodziny stają się mniej wydolne, rozproszone po różnych miastach lub nawet po całym świecie, co wynika z moich rozmów z ich członkami. Wiele osób jest samotnych, więc potrzebują takiej opieki, jaką sprawujemy my. Najlepiej, gdy są tu specjaliści, wysoko wykwalifikowane kadry, posiadające dodatkowo empatię, odpowiedzialność i zrozumienie. W 2024 roku, gdy prezes Witold Olszewski poinformował mnie, że ma być zorganizowany bal na rzecz ZOL-u, byłam zaskoczona i uradowana jednocześnie. Do tej pory nikt nam nie pomagał, z reguły zajmowaliśmy się doposażeniem sami, pozyskiwaliśmy też sami sponsorów. Bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam, że odbędzie się on pod patronatem prezydenta Grzegorza Mackiewicza. Szczególne podziękowania kieruję do prezesa Andrzeja Furmana. My stworzyliśmy dla naszych pacjentów mały „świat” i staramy się, by poczuli namiastkę rodziny. Mamy pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy są on nas zależni. Ci, których możemy nauczyć samodzielności, samoopieki, są nam wdzięczni. Pozostali zależni są od naszych profesjonalnych pracowników – mówiła.
Podczas zachodzących zmian zakupiony został liczny sprzęt medyczny, m.in. lodówka farmakologiczna, aparat EKG, ssak, wózki pielęgnacyjne, materace, koce, sprzęt rehabilitacyjne, wannę, a przede wszystkim sprzęt do kąpieli – sit shower. Wymieniane były także podłogi, sufity, drzwi, toalety.


– Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w obecnej formie działa od 16 lat. Dziś jest tu 38 łóżek, które mają przez prawie cały czas stuprocentowe obłożenie. Obecnie mamy 31 kobiet i 7 mężczyzn. Najmłodszy pacjent ma 47 lat, najstarszy – 93. Rocznie mamy około 120 pacjentów. Dzięki zespołowi możemy często być z nimi w ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach życia. Decyzja o tym, że będziemy zbierali pieniądze i wykorzystamy je na ZOL była podyktowana tym, aby jakość infrastruktury i sprzętu medycznego była na wysokim poziomie, aby pacjenci mogli odczuć to, że dbamy o nich w najtrudniejszych momentach – powiedział prezes PCM Witold Olszewski.
Prezes podkreślił, że zakupionych zostało 98 sztuk sprzętu medycznego, a modernizacją objęte zostały m.in. łazienki, korytarz, pokój pielęgniarek. Skierował także podziękowania do fundacji „My kochamy Pabianice”, Hotelu Fabryka Wełny, a także personelu ZOL.
Kwota 370.000 zł obejmuje zarówno sprzęt, jak i całą infrastrukturę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, do którego przyjmowani są pacjenci m.in. z chorobą Alzheimera, demencją czy miażdżycą.
tekst i foto: Karolina





