Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi przeżywa oblężenie 17-latków, którzy od kilku miesięcy mogą ubiegać się o prawo jazdy.
Nowe przepisy weszły w życie 3 marca tego roku. O prawo jazdy kategorii B mogą starać się 17-latkowie, którzy otrzymali pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Szkolenie mogą zacząć nawet 3miesiące przed 17. urodzinami. Zdobycie uprawnień przed osiągnięciem pełnoletności oznacza jednak pewne ograniczenia…
Przez pierwsze 6 miesięcy od zdania egzaminu na prawo jazdy, młody kierowca może jeździć samochodem tylko w towarzystwie osoby dorosłej, która ukończyła 25 lat i sama od 5 lat posiada uprawnienia kategorii B.
– Zachęcamy 17-latków do starania się o prawo jazdy. Pomimo obostrzeń przewidzianych w przepisach, osoba, która zdobędzie uprawnienia i przez pewien czas będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem innego kierowcy, po ukończeniu 18 roku życia będzie zdecydowanie bardziej doświadczonym kierowcą. Taki ruch zaprocentuje w przyszłości – podkreśla Michał Gogolewski, dyrektor WORD w Łodzi.
Po osiągnięciu pełnoletności osoba, która zdobyła prawo jazdy w wieku 17 lat, automatycznie staje się pełnoprawnym kierowcą – bogatszym o doświadczenia, które zdobyła wcześniej za kółkiem.
Od 3 marca tego roku do egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi i jego filiach w całym regionie przystąpiło niemal 2700 17-latków. Chętnych jest coraz więcej, wysoka jest również zdawalność. Około 55% kandydatów kończy egzamin z wynikiem pozytywnym.
Szczegółowe informacje na temat egzaminów na prawo jazdy kategorii B znaleźć można na stronie word.lodz.pl.
foto: UM




