• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W gminie Pabianice i gminie Dłutów mieszkańców czeka druga tura wyborów. W Dłutowie chęć na czwartą kadencję ma Grażyna Maślanka-Olczyk oraz Michał Kowalczyk. W gminie Pabianice zmierzy się radny Adam Skawiński i pracownik urzędu gminy Marcin Wieczorek.

    W gminie Pabianice 21 października większe poparcie zyskał Marcin Wieczorek. Zagłosowało na niego 1607 mieszkańców. Mieszkaniec Kudrowic od 2003 roku pracuje w Urzędzie Gminy Pabianice. Od 2009 jest kierownikiem referatu oświaty, kultury i sportu. Jest również koordynatorem zamówień publicznych. Ma wykształcenie wyższe uzupełnione studiami podyplomowymi, liczne kursy specjalistyczne dotyczące m.in. pozyskiwania środków z UE i zarządzania w jednostkach administracji publicznej. Ma 40 lat. Jest żonaty, ma dwóch synów: czternastoletniego Kubę oraz dwunastoletniego Wojtka. Jego pasją jest historia, w szczególności I wojna światowa na terenie gminy Pabianice. Lubi również muzykę baroku oraz fotografię lotniczą. Z zamiłowaniem uprawia sport. Jeździ na snowboardzie, pasjonuje się taternictwem jaskiniowym, lubi również nurkować.

    W gminie Pabianice poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy podobnie jak ja chcą, aby nasza mała ojczyzna się rozwijała i stawała coraz lepszym miejscem. Z czasem znajomości czysto służbowe przerodziły się w przyjaźnie. W pewnym momencie wspólnie z rodziną stwierdziliśmy, że jest to miejsce, z którym chcielibyśmy związać swoją przyszłość, a ponieważ jestem człowiekiem, który potrafi skutecznie realizować postawione sobie cele, dziś jestem mieszkańcem Kudrowic – opowiada i zapewnia, że mieszkańców gminy chce łączyć, a nie dzielić. Jest przeciwnikiem wszelkich konfliktów.

    Jego kontrkandydatem jest Adam Skawiński. Otrzymał 1355 głosów. Od dwóch kadencji jest radnym gminy Pabianice. Zasłynął z konfliktu z wójtem Henrykiem Gajdą. Nie można jednak odmówić mu braku zainteresowania lokalnymi problemami. Jest współzałożycielem stowarzyszenia „Nowoczesność dla Rozwoju”. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych dzieci z gminy poznawały operetkę, musicale. Brały również udział w zajęciach z robotyki, programowania, sensoplastyki. Współorganizował wieczorki poetyckie, ogniska integracyjne. Zawodowo zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych. Ma własną działalność gospodarczą. W wyborach na wójta popierała go m.in. Magdalena Werstak, p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach. Startowała również z jego komitetu na radną gminną. Otrzymała mandat.

    Skawiński udostępnił swój numer telefonu zainteresowanym mieszkańcom, uczestniczył w spotkaniach z wyborcami oraz był aktywny na portalach społecznościowych, w których pokazał swą prywatną sferę życia. Dzięki niej można się dowiedzieć, że uwielbia tańczyć, gotować oraz jest niezwykle rodzinny.

    Większość w Radzie Gminy ma komitet jego kontrkandydata. Skawiński do rady wprowadził 3 mandaty (13 kandydatów). Natomiast Marcin Wieczorek ma 8 mandatów.

    W gminie Dłutów na czwartą kadencję ma chęć Grażyna Maślanka-Olczyk. 50-letnia mieszkanka wsi Tążewy z wykształceniem wyższym rolniczym „wójtuje” od trzech kadencji. To stanowcza kobieta, która potrafi walczyć o swoje. Wcześniej była radną powiatową oraz wicestarostą. Z powiatem pabianickim toczy batalię o bezpieczeństwo na drodze do Mierzączki Dużej. Chce zmobilizować starostwo do wycięcia drzew oraz przedłużenia chodnika. Walczy również o poszerzenie wąskiej drogi na tym odcinku. W tegorocznych wyborach otrzymała 995 głosów mieszkańców (blisko 45%).

    Jej kontrkandydatem jest 38-letni Michał Kowalczyk z Huty Dłutowskiej. Na niego zagłosowało 866 wyborców. Był radnym dwóch kadencji. Jest współzałożycielem Dłutowskiego Klubu Motorowego. U innych ceni fachowości i uczciwość.

    Mieszkańcom w wyborze wójta miała pomóc debata, która odbyła się 28 października w sali OSP Dłutów. Cieszyła się sporym zainteresowaniem. Kandydaci zadawali sobie nawzajem pytania oraz odpowiadali na pytania publiczności. Lepiej – zdaniem większości – podczas debaty wypadała obecna pani wójt. Ma większe doświadczenie samorządowe, więc w tych tematach czuła się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Przyzwyczajona do wystąpień publicznych mówiła rzeczowo oraz spokojnie.

    U Michała Kowalczyka dało się wyczuć tremę. Ponadto nie był do końca przygotowany. Mówił o funduszach na szkolenia – tymczasem jeden z takich programów skończył się rok temu. Natomiast pieniądze na wymianę pieców pozyskuje się z dotacji rządowych, a nie marszałkowskich. Nie potrafił również sensownie wskazać, dlaczego mieszkańcy powinni osiedlać się w gminie Dłutów. Jego wypowiedzi najczęściej nawiązywały do pozyskiwania pieniędzy unijnych.

    W Radzie Gminy jego komitet uzyskał 6 mandatów. Komitet Grażyny Maślanki-Olczyk ma 8 mandatów.

    W niedzielę, 4 listopada, mieszkańcy gminy Pabianice i gminy Dłutów zadecydują, kto obejmie fotel wójta.

    Udostępnij

    2 komentarze

    1. Kto był na debacie w Dłutowie, ten wie, że pan Michał wypadł kiepsko- nieprzygotowany, nie potrafił nawet przybliżyć swojego programu. Pan Michał kandyduje, ale program pisał mu ktoś inny, bo można było odnieść wrażenie, że kandydat tego programu nawet nie rozumie. Pytanie: kto faktycznie będzie rządził gminą, gdyby pan Kowalczyk został wójtem -bo na pewno nie on.

    2. Zgadzam się był za delikatny wobec Pani Wójt.
      Pani Wójt na debacie powiedziała, że mamy w przedszkolu kuchnię, która może zaopatrzyć szkołę w obiady dlaczego więc szkoła cały czas korzysta z obiadów zewnątrz (Gospoda w Wadlewie) czy dlatego, że właścicielką jest Pani Sekretarz Gminy bądź jej były mąż.
      Czy osoba, która jest uznana winną za bezczynność przez Wojewódzki Sąd Administracyjny powinna nadal sprawować władzę.?

    Możliwość komentowania została wyłączona.