• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • 1 stycznia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia diametralnie zmieniające sytuację fizjoterapeutów i lekarzy, a w konsekwencji tysięcy pacjentów. Zmiany mają być korzystne, ale… Nowe przepisy (już działające) są niezrozumiałe i pełne niedopowiedzeń.

    W związku z tym w poniedziałek, 21 stycznia, z inicjatywy konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii dla województwa łódzkiego dr. Marka Kiljańskiego, w Pabianickim Centrum Medycznym odbyło się spotkanie poświęcone rozporządzeniu ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

    W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – wicedyrektor Robert Wilanowski i specjalista fizjoterapii Karol Wojciechowski, oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej prof. Jolanta Kujawa.

    Około 150 uczestników z całego województwa mogło skonfrontować swoją wiedzę na temat obowiązujących przepisów i dowiedzieć się, jak rozporządzenie interpretuje ŁOW NFZ, a także jak widzi współpracę na linii fizjoterapeuta-lekarz rehabilitacji osoba reprezentująca przed wojewodą tę grupę zawodową – mówi Dariusz Jasiński, kierownik biura Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

    Nie na wszystkie z licznych pytań udało się odpowiedzieć, ze względu na brak odpowiednich regulacji – zarządzenia prezesa NFZ. Jednakże obecni na spotkaniu fizjoterapeuci wiedzą, jak stosować aktualne przepisy, by nie narazić się na konsekwencje nierozliczenia ich pracy przez płatnika. Dr Marek Kiljański zaprezentował także autorską propozycję karty badania fizjoterapeutycznego.

    Na koniec mogliśmy usłyszeć wypowiedź przedstawiciela firmy Mentor poświęconą dobrowolnym i obowiązkowym ubezpieczeniom fizjoterapeutów.

    Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2019 roku tylko lekarz specjalista rehabilitacji medycznej zleca na skierowaniu zabiegi, pozostali lekarze mają obowiązek jedynie wystawić skierowanie na zabiegi bez ich określania – to robi według obowiązujących przepisów fizjoterapeuta podczas wizyty fizjoterapeutycznej. Ewentualne zabiegi wpisane przez lekarza innego niż specjalista rehabilitacji medycznej mają być traktowane najwyżej jako sugestia dla fizjoterapeuty.

    Drugą ważną zmianą jest to, iż po przeprowadzonych zabiegach fizjoterapeuta musi (może to zrobić za pośrednictwem pacjenta) przekazać lekarzowi kierującemu informacje o efektach leczenia.

    Udostępnij