• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    Prawie 150 prac twórców ludowych z naszego województwa można oglądać w Muzeum Miasta Pabianic. Wystawa „Nie tylko Frasobliwy…” pokazuje różne wizerunki Chrystusa.

    Wystawa jest efektem wieloletniej współpracy Łódzkiego Domu Kultury i naszego muzeum – powiedział na wernisażu Ryszard Adamczyk, dyrektor MMP.

    Nasza placówka wspiera twórców sztuki ludowej od kilkudziesięciu lat, gdyż jest to jedno z naszych zadań – dodał Waldemar Drozd, dyrektor ŁDK.

    Zgromadzone na ekspozycji dzieła 49 autorów: rzeźby, obrazy i wycinanki, obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku.

    Na otwarciu wystawy w Pabianicach o niej i jej twórcach opowiedziała Danuta Wachowska, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów ŁDK. Dzieła w układzie chronologicznym obrazują najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od narodzin i dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie, aż po wniebowstąpienie. Chrzest Pański w rzeźbie przedstawili Wojciech Nagórski ze Zduńskiej Woli i Agnieszka Głuszek-Nowicka z Dąbrowic.

    Mój nieżyjący już tata rzeźbił, ja poszłam w jego ślady – powiedziała artystka, która zaprezentowała również rzeźbę Chrystusa z otwartym sercem.

    Pożegnalny posiłek Chrystusa z apostołami był inspiracją dla wielu. „Ostatnią wieczerzę” zaprezentował Józef Bogusławski z Sieradza, który rzeźbi od 30 lat. Ekspozycja przybliża także inne wizerunki: Jezusa Frasobliwego, Dobrego Pasterza, Serce Jezusa czy Jezusa Miłosiernego.

    Oprócz wymienionych twórców naszą wystawę odwiedzili również: Antoni Kamiński, Józef Stański, Sławomir Suchodolski, Jan Wasiak, Andrzej Wojtczak z Kutna oraz Ela Świderek ze Skierniewic.

    Trudny temat, ale ta wystawa pięknie wpisuje się w okres od Bożego Narodzenia do Wielkiej Nocy – podsumowała Beata Borycka, współorganizator i etnograf z pabianickiego muzeum.

    Wystawę można oglądać do 18 kwietnia.

    Udostępnij