Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

– Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzeczniczka pabianickiej policji. – Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa, jest kontakt młodych ludzi z internetem. Kiedyś nowe zjawisko, dziś codzienność, niezmiennie jednak wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Pomimo że odpowiednio dobrane treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, to zbyt wczesne i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

Każdy użytkownik internetu powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami opiekunowie powinni pamiętać o:

informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania internetu,

kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni,

możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron,

zgłoszeniu każdej niepokojącej treści, do której mogą mieć dostęp dzieci.