• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • To będzie niezła gratka dla fanów historii i lokalnego sportu. Towarzystwu Miłośników Dziejów Pabianic marzy się wydanie koszulek z herbem nieistniejącego już klubu Kruschender.

    – Przedstawiamy Wam aż pięć tapet na ekrany Waszych komputerów. Trzy z nich będą niemałą gratką dla miłośników pabianickiego sportu – podpisali załączone grafiki na Facebooku członkowie TMDP. – Hej, PTC Pabianice i MUKS Włókniarz Pabianice, mogliście mieć kolejnego rywala w mieście.

    Towarzystwo Sportowe Pracowników firmy Krusche i Ender powstało w 1923 roku i liczyło około 450 członków. Znajdowały się w nim sekcje: lekkoatletyczna, boksersko-zapaśnicza, kolarska, piłki nożnej, gier sportowych, strzelecka, tenisowa, łyżwiarsko-hokejowa, narciarska. Czołowymi sportowcami Kruschender byli: Jadwiga Janowska (mistrzyni Polski w skoku w dal, wzwyż i pięcioboju) oraz bokserzy: Eugeniusz Nowak (reprezentant Polski na olimpiadzie w Paryżu 1924) i Jan Gerbich (wielokrotny mistrz Polski w wadze półciężkiej, reprezentant Polski na olimpiadzie w Paryżu w 1924).

    – Towarzystwo miało najlepsze zaplecze sportowe w mieście, m.in. stadion przy ulicy Zamkowej z boiskami do piłki nożnej i innych gier, bieżniami, rzutniami i skoczniami, kortami i strzelnicą. Była też sala gimnastyczna, kryta hala do koszykówki i siatkówki oraz skocznie, a także świetlica – wyliczają miłośnicy. – Pomyśleliśmy, że warto przypomnieć i uhonorować stare kluby sportowe z Pabianic. Na początek chcielibyśmy wydać koszulki z herbem nieistniejącego już klubu Kruschender.

    Jeśli wśród fanów TMDP znajdą się osoby zainteresowane taką formą upamiętnienia klubu, to członkowie towarzystwa przedstawią wzór koszulek.

    Udostępnij