• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Minął miesiąc rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Najważniejszą usługą Akcji PIT jest Twój e-PIT. To przygotowane przez urząd skarbowy nasze roczne rozliczenie.

    Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy się zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl i wybrać usługę Twój e-PIT. Do usługi można zalogować się na trzy sposoby:

    1. Poprzez swoje dane: PESEL (NIP i datę urodzenia), łączną kwotę przychodu z deklaracji za 2019 rok, jedną kwotę przychodu z informacji od płatników za 2020 rok i potwierdzić kwotą nadpłaty lub do zapłaty podatku z rozliczenia za 2019 rok;

    2. Przez login.gov.pl – to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (w przypadku bankowości elektronicznej logujemy się tak jak do naszego banku),

    3. Za pomocą aplikacji mObywatel.

    Z uwagi na rodzaj dochodów należy wybrać właściwy formularz. PIT-37 dotyczy umów o pracę, zlecenia, o dzieło, rent i emerytur, a PIT-38 dotyczy przychodów kapitałowych. W tych formularzach znajdziemy informacje od pracodawcy/płatnika, dane z ubiegłorocznych zeznań, np. dane organizacji pożytku publicznego (OPP), a w PIT-37 również ulgę na dzieci i numer naszego rachunku bankowego. Należy sprawdzić swoje dane.

    W kolejnym kroku możemy: zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO); zmienić lub wskazać OPP, której chcemy przekazać 1% podatku; zmienić zeznanie.

    W przypadku PIT-37, jeśli nie rozliczamy się indywidualnie, zmienić należy sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Możemy także dodać inne dane, np. odliczenia darowizny, w tym darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19, wydatki na cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy ulgę termo modernizacyjną.

    Możemy również odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w formie innej niż usługa Twój e-PIT. Wówczas proponowane przez urząd zeznanie nie będzie brane pod uwagę. Możemy nie zrobić nic, wówczas 30 kwietnia zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznane za złożone.

    Jeżeli mamy podatek do zapłaty, w usłudze znajdziemy również nasz mikrorachunek podatkowy, czyli rachunek na jaki mamy wpłacić podatek wynikający z rozliczenia. W usłudze dostępny jest również PIT-36 i dotyczy np. umów z najmu czy dzierżawy. Nie zostanie on automatycznie zaakceptowany, musimy to zrobić sami. W PIT-36 nie rozliczymy działalności gospodarczej.

    Udostępnij