• Dzisiaj (19 kwietnia) przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w niedzielę stowarzyszenie „Strażnicy Pamięci – Guardians of Remembrance” wraz z lokalnymi politykami uczciło pamięć pabianickich Żydów.

     Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą synagogę przy ulicy Bóźniczej 6, zburzonej w 1960 roku przez komunistyczne władze miasta. Z żółtych żonkili, będących symbolem powstania w warszawskim getcie, ułożono Gwiazdę Dawida. W skromnej „uroczystości” udział wziął radny miejski niezrzeszony Antoni Hodak i radny miejski Gabriel Grzejszczak.

     – Dziękuję bardzo stowarzyszeniu „Strażnicy Pamięci – Guardians of Remembrance” za zaproszenie na dzisiejszą symboliczną uroczystość pod tablicą upamiętniającą miejsce Synagogi Żydowskiej zburzonej w 1960 roku przez komunistyczne władze Pabianic. Podczas uroczystości w imieniu Przewodniczącego i Rady Miejskiej złożyłem wiązankę kwiatów – powiedział Gabriel Grzejszczak. – Dzisiaj miejsce to pozostawia sporo do życzenia. Potrzebujemy godniejszego miejsca pamięci Holocaustu, w którym będziemy mogli uczcić tragiczne wydarzenia tamtych lat i uświadamiać młode pokolenia czym jest nienawiść do drugiego człowieka, rasizm i antysemityzm. Pojawiły się już pierwsze pomysły. Również zobowiązałem się podjąć działania w tym kierunku.

     Konieczność godnego upamiętnienia dawnych mieszkańców miasta i uporządkowania miejsca po synagodze podkreślił również radny Hodak.

     – Uczciliśmy wspólnie pamięć o pabianickich Żydach, getcie oraz ich tragicznym losie. Ułożyliśmy symboliczne żonkile w kształt Gwiazdy Dawida. Mam nadzieję, że kolejne uczczenie ich pamięci będzie mogło być godniejszym. Przede wszystkim konieczne jest uporządkowanie terenu na Bóźnicznej 6 i nowa tablica. Dobrym uzupełnieniem byłoby także stworzenie muralu i instalacja tablic wyznaczających granice dawnego getta. Musimy sami pamiętać i nieść pamięć o przeszłości przyszłym pokoleniom, to niezwykle ważne – dodał Antoni Hodak.

     Powstanie w getcie warszawskim trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Zryw ten był pierwszą, dużą akcją zbrojną polskiej organizacji podziemnej przeciwko Niemcom. Przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

    Udostępnij