Komunia święta w maseczkach

Metropolita łódzki wydał zarządzenie odnośnie Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Wynika z niego, że uroczystości „należy przenieść na czas ustania zagrożenia”.

W związku z panującym stanem epidemii metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś postanowił, że „terminy pierwszej komunii świętej w parafiach należy przenieść na czas ustania zagrożenia”. Wcześniej możliwe jest organizowanie pierwszej komunii dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny, przy przestrzeganiu limitu 5 uczestników liturgii. Ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia należy do rodziców i księdza proboszcza. „Zaległe terminy bierzmowania – po ustaniu epidemii – należy ustalić z księżmi biskupami” – czytamy w dokumencie wydanym przez arcybiskupa.

Jak do zaleceń metropolity łódzkiego odnieśli się nasi proboszczowie?

W Pabianicach

W związku z komunikatem abp. Rysia, parafia św. Mateusza przeniosła termin pierwszej komunii na 13 września na godz. 11.00.

Oczywiście mając na uwadze warunek ustania zagrożenia epidemicznego – informuje proboszcz ks. Paweł Kutynia. – W razie potrzeby indywidualnych rozwiązań prosimy o kontakt z parafią.

W parafii Najświętszej Marii Panny komunie odbywały się zawsze w drugą niedzielę maja. W tym roku wybrano termin 9 maja.

Planujemy, że pierwsza komunia święta odbędzie się w tym roku z podziałem na grupy: godz. 11.00 – SP Bychlew + SP 1, godz. 12.30 – SP 5 + SP 13, godz. 13.30 – SP 15 + SP a Paulo + dzieci z innych szkół – mówi ks. proboszcz Józef Kapias. – Ponieważ sytuacja związana z epidemią nadal pozostawia wiele do życzenia i część osób sygnalizowała mi, że chciałaby mieć możliwość zorganizowania komunii w innym terminie, dlatego wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i proponujemy dodatkowe terminy.

9 maja pozostaje aktualny. Dla tych, którzy chcą skorzystać z innego terminu, parafia proponuje 13 czerwca, godz. 13.30 oraz 20 czerwca, godz. 13.30.

Jak dodaje kancelaria, jeśli sytuacja epidemiczna uległaby gwałtownemu załamaniu i wróciłyby surowe obostrzenia, komunia zostanie przełożona na wrzesień.

Bardzo proszę, aby w czasie liturgii nie było dodatkowych fotografów. Zachowujemy także wszystkie przepisy sanitarne. Dzieci również powinny mieć maseczki – mówi ks. Kapias.

Próby dzieci odbywać się będą od 19 kwietnia do 7 maja z podziałem na grupy. Podobnie wyglądać będzie spowiedź. Ze względu na epidemię inny będzie też układ Białego Tygodnia. Każda klasa przyjdzie do kościoła tylko na dany dzień.

W parafii św. Maksymiliana Kolbego komunia odbędzie się w trzecią niedzielę miesiąca, czyli 16 maja o godz. 11.00. Dzieci przystąpią do niej w strojach liturgicznych szytych przez firmę. Mierzenie przez przedstawicieli i odbiór strojów odbywać się będzie w parafii. Terminy spotkań informacyjnych dla rodziców oraz mierzenie dzieci odbywały się z podziałem na szkoły i klasy.

W parafii Miłosierdzia Bożego pierwsza komunia święta odbyć ma się 30 maja. Od stycznia do kwietnia spotkania w drugą niedzielę miesiąca zostały odwołane.

W parafii Chrystusa Króla na Zatorzu natomiast 10 kwietnia odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego bierzmowanie. Młodzież klas pierwszych szkół średnich przyjęła sakrament z rąk ks. bpa Ireneusza Pękalskiego.

Za miedzą

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie 17 kwietnia odbyło się bierzmowanie młodzieży z rąk ks. biskupa Ireneusza Pękalskiego. Wcześniej miały miejsce próby i spowiedź.

I Komunia Święta zaplanowana jest z kolei na 16 maja o godz. 11.30.Przymiarka stroju odbyła się 15 kwietnia w miejscowej szkole. Dzieci podzielono na dwie grupy, ze względu na płeć.

foto: parafia Chrystusa Króla