Ukochana majówka, czyli trzy święta w jeden weekend

Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji Trzeciego Maja – wszystko to celebrujemy w pierwszy majowy weekend. W celu uczczenia tych wyjątkowych chwil władze państwowe i lokalne zachęcają do wywieszania na domach biało-czerwonych flag.

1 maja – Święto Pracy

A właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. To międzynarodowe święto klasy robotniczej. Obchodzone jest od 1890 roku. Święto wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z początku maja 1886. Wtedy w Chicago odbył się strajk będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wprowadzając święto, chciano odpowiednio uhonorować oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie poniósł ruch robotniczy. Co ciekawe, mimo tych wydarzeń w Ameryce Północnej Święto Pracy obchodzi się w pierwszy poniedziałek września.

W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się wbrew woli zaborców. Demonstracje oraz starcia z wojskiem carskim miały miejsce na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego także w czasie rewolucji 1905 roku. Podobne pochody klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych odbywały się w okresie II RP. Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne święto wolne od pracy był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku. 1 maja stał się świętem państwowym jednak dopiero w 1950. W czasach PRL organizowano tzw. pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

Od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach Polska wstąpiła w szereg państw należących do Unii Europejskiej. To już 17 lat.

2 maja – Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone na mocy ustawy z 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wybór 2 maja nie był więc przypadkowy. Władzom chodziło o podkreślenie Dnia Polonii, a także o wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi.

 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach popularny jest zwyczaj noszenia kokardy narodowej. Spopularyzował to prezydent Lech Kaczyński, a kontynuował Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

W tym dniu obchodzone jest też nieoficjalnie Narodowe Święto Grilla, dla niektórych Święto Kaszanki.

3 maja – Święto Konstytucji

Święto Konstytucji Trzeciego Maja to święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji w 1791 roku. Uchwalono wtedy drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Oficjalnie ustanowione zostało w 1919 i ponownie w 1990 roku.

W okresie zaborów obchody rocznic Konstytucji były zakazane we wszystkich częściach kraju. Polacy, którzy odważyli się celebrować, byli surowo karani przez władze. Uroczyste świętowanie w latach 1916-1918 po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru kongresowego Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. Od 1946 roku władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 1951 roku. Przywrócono je po obaleniu komunizmu w 1990 roku.

W tym roku majówka będzie inna niż zwykle. Ze względu na trwającą od ponad roku pandemię koronawirusa Polacy nie będą mogli hucznie świętować, tłumnie się gromadzić i wyjeżdżać. Rząd nadal zachęca do ograniczenia kontaktów, a hotele zamknął do 3 maja, by uniemożliwić podróżowanie. O ile da się odgórnie zakazać wycieczek, o tyle problem stanowi udaremnienie tradycyjnych już rodzinnych i przyjacielskich odwiedzin. Pierwsze dni maja stawały się zawsze okazją do otworzenia sezonu grillowego, a suto zastawione stoły wabiły licznych gości. Jak zatem będzie w 2021 roku?

Dodaj komentarz