W Jadwininie wykopano czołg

1 maja w Jadwininie szperacze z Eksplorera wydobyli fragmenty niemieckiego pojazdu pancernego z czasów II wojny światowej.

Części uszkodzonego samochodu znalazł na swoim polu jeden z mieszkańców Jadwinina. O niecodziennym odkryciu powiadomił pasjonatów poszukiwania skarbów. W wykopaliskach udział brało 20 członków klubu Eksplorer, okoliczni mieszkańcy i strażacy z OSP Pabianice.

Niezwykłym przedmiotem jest lufa karabinu. Teraz poszukujemy kolejnych części, mamy fragmenty Panzerfausta i kawałek głowicy, ale już bez ładunku – mówił dziennikarzom TVP3 Łódź archeolog Radosław Herman.

Właściciel ziemi znalazł m.in. kawałek obudowy skrzyni biegów, gąsienicę i docisk sprzęgła. Na podstawie tych fragmentów i czytelnych numerów serii poszukiwacze ustalili, że jest to pojazd pancerny SDK FZ 251. Klubowicze znaleźli wizjery z kabiny kierowcy, również te zapasowe. Cała ziemia jest sprawdzana na obecność drobnych rzeczy

Historia gminy Pabianice, historia XX wieku, głównie skupiała się na odkrywaniu tajemnic I wojny światowej i operacji łódzkiej. To znalezisko to jest pewna nowość – zauważał w rozmowie z łódzką telewizją Marcin Wieczorek, wójt gminy Pabianice.

Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że w pobliżu może być jeszcze jeden pojazd z czasów II wojny światowej. Poszukiwacze będą to sprawdzać.

Link do filmu przedstawiającego wykopaliska w Jadwininie:

Dodaj komentarz