• Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic chce upamiętnienia pabianickich Żydów. Ma pomysł jak w 2022 roku uczcić 80. rocznicę likwidacji getta.

    W kwietniu obchodziliśmy rocznicę powstania w getcie warszawskim, w maju rocznicę likwidacji getta pabianickiego.

    – Ostatnio pabianiczanie i łodzianie porządkują cmentarz żydowski w naszym mieście, właściwie resztki terenu jakie z niego pozostały – mówią członkowie TMDP. – W przyszłym roku przypada 80. rocznica likwidacji pabianickiego getta. Pragniemy, aby te obchody były pełne szacunku, pamięci i wiedzy o przeszłości i kulturze społeczności, która wówczas mieszkała w tym samym miejscu co my dziś. Spotkania i rozmowy lokalnych społeczników zaowocowały wartościowymi propozycjami upamiętnienia tej tragedii.

    Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic zaproponowało kilka działań dla przypomnienia pabianickiej społeczności żydowskiej. Obchody chcieliby rozpocząć już w grudniu, wydając kalendarz na 2022 rok pt. „Wielokulturowe Pabianice – społeczność żydowska”.

    – Od 2020 roku staramy się o zgodę Urzędu Miejskiego na wmurowanie w chodnik po obu stronach ulicy Warszawskiej tablic z informacją o getcie. Treść jest jeszcze do ustalenia – opowiadają miłośnicy. – Proponujemy wykonać to działanie podczas inwestycji tramwajowej. W tym roku wysłaliśmy ponownie pismo z pytaniem w tej sprawie i czekamy na odpowiedź. Proponujemy, żeby środki na ten cel zebrać w zbiórce wśród mieszkańców miasta, aby było to wspólne przedsięwzięcie pabianiczan.

    Kolejnym pomysłem jest Marsz Pamięci – trasą prowadzenia społeczności żydowskiej ze Starego Miasta na dawny stadion Kruschender. Podczas marszu odczytywane byłyby relacje świadków z tamtego okresu. Towarzystwo postuluje także za odsłonięciem obelisku przy ul. Wyspiańskiego, upamiętniającego miejsce selekcji mieszkańców pabianickiego getta, oraz – po uzyskaniu zgody autora – emisję filmu  „Sarid” Zbigniewa Gajzlera.

    – Inspiracją co do formy obelisku mógłby być ten w Petrykozach, upamiętniający wypędzenie tamtejszych mieszkańców – dodają działacze. – Do 80. rocznicy tragedii majowej pozostał rok. Czas rozpocząć rozmowę o godnym uczczeniu pamięci naszych współmieszkańców sprzed lat. Wiemy, że pomysłów jest wiele, a więc spotkajmy się i wymieńmy się nimi, żeby stworzyć wspólny program – proponują.

    Udostępnij