Jubileusz wśród gwiazd

Długo oczekiwany koncert Grupy MoCarta w Miejskim Ośrodku Kultury uświetnił jubileusz XX-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze.

W 2000 roku z inicjatywy uczniów i przyjaciół wybitnego pianisty powstało w Pabianicach Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze.

Powstaliśmy, aby krzewić kulturę muzyczną w naszym mieście – rozpoczęła sobotni koncert Bogumiła Czyżewska, wiceprezes. – Na jubileusz dwudziestolecia zaplanowaliśmy wiele koncertów i wydarzeń muzycznych, które jednak nie odbyły się z powodu pandemii.

Tym razem nie było niespodzianek.

– Dwa razy odkładany był koncert Grupy MoCarta. Ale do trzech razy sztuka i cieszę się, że dzisiaj wysłuchamy tego niezwykłego kwartetu smyczkowego – powiedział prezes Hieronim Ratajski.

Grupa MoCarta powstała w 1995 roku. Tworzą ją skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, wiolonczelista Bolesław Błaszczyk i altowiolista Paweł Kowaluk.

Każdy ich utwór to starannie dobrane fragmenty muzyki klasycznej i rozrywkowej, połączone wraz z akcją sceniczną i kilkoma rekwizytami w całość. Kwartet, który rocznie gra około dwustu koncertów w Polsce i za granicą, zaprezentował w Pabianicach program „Wśród gwiazd, czyli historia muzyki wg Grupy MoCarta”.

Pierwszym przypomnianym kompozytorem był Jan Sebastian Bach. Po nim muzycy przybliżyli słuchaczom twórczość Stanisława Moniuszki, Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena. W lekcji historii muzyki grupa  wykorzystała zabawne krótkie filmy i nietypowe rekwizyty, np. paletkę do ping-ponga czy czajnik. XX wiek reprezentowały grupy ABBA i The Beatles. Wzruszające chwile zadumy były przy wspomnieniu  Zbigniewa Wodeckiego, zmarłego 4 lata temu.

– Cieszymy się z cudownej publiczności i z koncertu w Pabianicach. Jest to dla nas pierwszy większy występ po wielu miesiącach – podsumowali artyści.

– A ja wspominam z dzieciństwa wakacyjny wypoczynek w pobliskiej Kolumnie – dodał skrzypek Michał Sikorski.

Jubileuszowe wydarzenie zakończyło wspólne zdjęcie przemiłej Grupy MoCarta i członków Towarzystwa Muzycznego.

– Chciałbym podziękować miastu, starostwu i sponsorom za pomoc w organizacji koncertu – powiedział Hieronim Ratajski. – Dodatkowo dziękuję dyrekcji MOK-u oraz Szkole Muzycznej za pomoc w działalności naszego towarzystwa.