• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Od 1 września Zespół Szkół nr 1 wzbogaci swoją ofertę kształcenia. Wspólnie z wydziałem mechanicznym Politechniki Łódzkiej chce wprowadzić w klasie o specjalności technik mechanik innowację pedagogiczną w zakresie inżynierii materiałowej.

    Uczeń w trakcie swojej edukacji otrzyma wiedzę z zakresu tworzenia i badania materiałów, nanomateriałów na potrzeby nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego, transportu szynowego, transportu lotniczego, medycyny, energetyki, w tym materiałów służących do magazynowania energii, itd.

    Uczniowie klasy technik mechanik zdobędą podstawową wiedzę i umiejętności w obszarze materiałów inżynierskich, ich struktury, właściwości, technik wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu – mówi Joanna Kupś, rzecznik starostwa. – Obszar ten obejmuje w szczególności materiały metaliczne, niemetaliczne, kompozytowe oraz nanomateriały o zdefiniowanych lub zaprogramowanych właściwościach i zastosowaniach.

    Ponadto uczniowie będą rozwijać wiedzę w zakresie racjonalnego doboru i projektowania materiałowego oraz kontroli jakości produkcji. Będą projektować oraz stosować procesy technologiczne kształtujące właściwości materiałów pod kątem warunków ich eksploatacji.

    Nabędą też umiejętności jak stosować nowoczesne metody i techniki badań materiałów, w tym struktury, składu chemicznego i fazowego. Dowiedzą się, jak można badać i identyfikować przyczyny niszczenia i zużycia materiałów oraz im przeciwdziałać w takich dziedzinach jak motoryzacja, budownictwo, lotnictwo, energetyka  – dodaje rzeczniczka.

    Projekt wspiera Starostwo Powiatowe w Pabianicach, które przeznaczyło dodatkowe godziny na realizację zajęć laboratoriów, wykładów oraz ćwiczeń. Proces nauczania będzie wsparty programem związanym z zagadnieniami fizyki i chemii, w tym zastosowanie metod nauczania na zasadzie problemu (PBL), filmy, laboratoria w Politechnice Łódzkiej.

    Nad specjalnością patronat sprawować będzie wydział mechaniczny Politechniki Łódzkiej, który zapewnia możliwość prowadzenia zajęć przez wyspecjalizowaną kadrę wydziału, możliwość odbycia części laboratoriów na wydziale mechanicznym, realizację praktyk w firmach patronackich, realizację laboratoriów w trybie wirtualnej rzeczywistości VR (wydział obecnie tworzy takie unikatowe laboratorium) oraz wspólne działania promocyjne.

    Udostępnij