Troje dzieci w oknie życia

Już dziesięć lat minęło od powstania okna życia w Pabianickim Centrum Medycznym. Podczas tej dekady pozostawiono w nim troje dzieci.

Okno życia w PCM zostało poświęcone 31 maja 2011 roku. Powstało z inicjatywy Dominiki Konopackiej, ówczesnej prezes szpitala, we współpracy z Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Do tej pory mieliśmy w pabianickim oknie życia trójkę dzieci. Pierwszym był chłopiec, miał 3,5 miesiąca. Było to 4 maja 2015 roku o godzinie 10.00. 6 lipca 2018r. w godzinach popołudniowych w oknie pojawiła się tygodniowa dziewczynka. Za to 7 grudnia 2020 o godz. 13.15 przyniesiono 8-miesięczną dziewczynkę.

Okna życia dają anonimowość rodziców. Nie ma kamer – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych PCM. – Po otwarciu okna włącza się alarm na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz wysyłany jest sms. Po trzech minutach dziecko jest już pod opieką lekarską.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej w naszym województwie utworzyła trzy okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz wymienionych w Łodzi działa jeszcze takie okno w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera przy ul. Sterlinga 13. Dzięki nim uratowano życie 14 dzieci (3 w Pabianicach, 4 w Piotrkowie Trybunalskim, 5 w Łodzi u sióstr urszulanek i 2 przy szpitalu Rydygiera w Łodzi).

– Rodzice nie są poszukiwani. Po kilku dniach dziecko decyzją sądu przekazywane jest między innymi do rodziny zastępczej lub odpowiedniej fundacji – dopowiada Marczak.

Pierwsze okno życia w Polsce powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju mamy 67 okien w 60 miejscowościach. 90 procent okien życia prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory pozostawiono w nich ponad 150 niemowląt, z czego 115 w oknach Caritas. Najwięcej w Krakowie i w Warszawie – po 18 dzieci.

– Uważam, że okna życia to dobry pomysł. Jest dzięki temu szybsza ścieżka adopcji dla dzieci – powiedział nam dyrektor PCM.