Święto naszych milusińskich

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto ustanowione w 1954 roku przez ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka.

Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni, w zależności od kraju. W Polsce – 1 czerwca. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi go 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku.

W Japonii na przykład świętuje się 5 maja. W tym dniu Japończycy wywieszają przed domami papierowe karpie, zwane koi-nobori lub satsuki-nobori. W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia, w rocznicę bitwy o Acosta Nu w 1869 roku podczas wojny paragwajskiej. W wyniku walk życie straciło wiele dzieci. W Turcji święto najmłodszych celebrowane jest 23 kwietnia wraz ze Świętem Niepodległości. We Francji i Włoszech obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. Dzieci z Argentyny świętują w drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października, a na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.

W naszym kraju i innych byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 roku stało się ono świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Obecnie Dzień Dziecka to okazja do różnego rodzaju wydarzeń, imprez i happeningów. Najmłodsi obdarowywani są słodyczami i zabawkami, a najbliżsi zabierają ich do kina czy parków rozrywki. Tego dnia swoje posiedzenia ma też polski Sejm Dzieci i Młodzieży, założony w 1994 roku, a jakże, 1 czerwca.

Niestety, tegoroczne świętowanie będzie znów mniej huczne przez wciąż panującą pandemię…