Krzysztof Suwald i Błękitna rapsodia

Pabianiccy muzycy powoli wracają na estrady. W majowym koncercie on-line z okazji jubileuszu 20-lecia Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Łodzi wystąpił pianista Krzysztof Suwald.

Melomani wysłuchali w jego wykonaniu „Rhapsody in Blue” George Gershwina. Orkiestrą  dyrygował Artur Czereszewski.

– Od zawsze fascynowały mnie muzyczne eksperymenty i poszukiwania XX wieku, począwszy od impresjonizmu poprzez ekspresjonizm, folkloryzm czy właśnie jazz. George Gershwin w Błękitnej Rapsodii w mistrzowski sposób łączy sprzeczne dążenia i kierunki epoki w swoim własnym, indywidualnym stylu – powiedział pianista.

Krzysztof Suwald od roku 2014 jest nauczycielem w klasie fortepianu i akompaniatora w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach, a od 1 września 2019 roku pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych. Był uczestnikiem wielu konkursów pianistycznych. W grudniu 2015 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Don Vincenzo Vitti” we Włoszech. Jego kolejnym osiągnięciem było zajęcie III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paolo Serraro w Filadelfii. W kwietniu 2017 roku zdobył pierwsze miejsce na XXVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Citta di Barletta” we Włoszech, będąc jedynym zakwalifikowanym uczestnikiem z Polski w swojej kategorii wiekowej. Obecnie kontynuuje naukę gry na fortepianie w ramach studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi.

W grudniu 2018 roku zakwalifikował się do półfinału „Neapolitan Masters Competition” w Neapolu. W 2019 miał trasę koncertową w Hiszpanii. Grał między innymi w Madrycie w „Shigeru Kawai Center” oraz w Leonie w „Sala Eutherpe”. Zasłynął również z prawykonań wielu kompozytorów muzyki współczesnej m.in. z twórczości Giuseppe Devastato. Od roku 2020 pełni funkcję polskiego ambasadora konkursu Neapolitan Masters Competition. Jego zadaniem jest opieka formalna nad uczestnikami zgłoszonymi z Polski.

– Muszę nadmienić, że koncert, który można obejrzeć na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi,  pobił rekord oglądalności. W dniu koncertu było przeszło tysiąc dwieście wyświetleń – mówi Krzysztof Suwald.

foto: materiały prasowe Akademii Muzycznej w Łodzi

zdj. Dariusz Kulesza

Dodaj komentarz