Rząd i luzik na wakacje

Minister zdrowia poinformował o kolejnym luzowaniu obostrzeń .

Ponieważ liczba zakażeń koronawirusem wciąż maleje, a osób zaszczepionych rośnie, rząd pozwala sobie na kolejne luzowanie obostrzeń.

Od 13 czerwca (niedziela) nastąpi otwarcie stref gastronomicznych w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Więcej wiernych będzie mogło przebywać w świątyniach (maksymalnie 50 proc. obłożenia).

Od 26 czerwca (sobota) siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw zyskają nowy limit uczestników – 1 osobę na 10 m2.

Otwarte będą kluby i dyskoteki. W lokalach bawić się będzie mogło maksymalnie 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej pozostają bez zmian – maksymalnie 150 uczestników. Podobnie na zgromadzeniach.

W świątyniach zwiększy się limit do 75% obłożenia. Taki sam limit obowiązywać będzie w restauracjach, wesołych miasteczkach, kinach, teatrach praz hotelach (limit w hotelach nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia). Na widowni obiektów sportowych zgromadzić będzie mogło się 50 proc. publiczności. W pełni wraca transport – 100 proc. obłożenia przy obowiązku noszenia maseczek.

Wszystkie limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych.

Od 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany na podstawie aktualnych danych epidemicznych oraz statystyki szczepień.

Dodaj komentarz