• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W czerwcu mija 10 lat od odsłonięcia pierwszej rzeźby w Europejskim Parku Rzeźby A&A w Pabianicach. Miejsce to przyciąga miłośników obcowania ze sztuką w plenerze.

    Europejski Park Rzeźby został oficjalnie otwarty dla publiczności w czerwcu 2011 roku, jako jeden z pierwszych parków rzeźby w Polsce.

    – Pomysł na jego powstanie zrodził się w głowach Anny i Arkadiusza Majsterków, mecenasów sztuki, podczas ich licznych zagranicznych podróży. Zainspirowani podobnymi inicjatywami w świecie, z miłości do natury i sztuki postanowili stworzyć miejsce będące spełnieniem marzeń o pięknie i nieśmiertelności – mówi Dorota Tomaszewska, dyrektor parku.

    Pierwszy plener rzeźbiarski, otwierający park, odbył się w maju 2011 roku, a w czerwcu można już było podziwiać dzieła artystów z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski. Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaproszono wówczas Adama Kowalczewskiego, twórcę łódzkiej Galerii ADI ART. W plenerze wzięło udział ośmiu wytypowanych przez galerię artystów i stworzono dziesięć rzeźb.

    Rok później formuła międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego uległa niewielkiej zmianie. Artystów zaproszono do nadsyłania zgłoszeń wraz z propozycjami projektów rzeźb, które miały dołączyć do stałej parkowej ekspozycji. Pomysłodawcy powołali do życia Kapitułę Pleneru, w składzie której znaleźli się inicjatorzy, profesor łódzkiej ASP Zbigniew Dudek oraz Dorota Tomaszewska, komisarz pleneru. Kapituła spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała propozycje czterech artystów, których zaproszono do stworzenia rzeźb w Pabianicach. Był to rozpoznawalny w kręgach latynoskich rzeźbiarz i malarz z Peru – Miguel Angel Velit, dwoje artystów z USA, Joni Younkins-Herzog i Craig Usher oraz twórca z Polski – Tomasz Koclęga.

    W 2012 miało miejsce również jedno z ważniejszych artystycznych wydarzeń zarówno w Europejskim Parku Rzeźby A&A, jak i w Pabianicach. W styczniu w parku zagościły bowiem dwie kompozycje wybitnej polskiej rzeźbiarki – profesor Magdaleny Abakanowicz: Mutanty oraz Głowa.

    – Plenerowe dzieła artystki nigdy wcześniej nie były wystawiane w województwie łódzkim. Rzeźby można było podziwiać w ramach rocznej wystawy czasowej – wspomina dyrektor Tomaszewska.

    W tymże roku po raz pierwszy odbył się I plener rzeźbiarski dla dzieci współorganizowany z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach.

    Po 2012 działalność plenerowa parku rzeźby została zawieszona. Mimo to w kolejnych latach swoje prace w parku pozostawili: Jurij Makowlew z Ukrainy (2014r.), Jimmy Dahlberg ze Szwecji (2015r.) oraz Gennadij Pisarev z Ukrainy (2015r.).

    Tygodnik „POLITYKA” w 2018 roku umieścił Europejski Park Rzeźby A&A w zestawieniu „10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach”. Z kolei od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku w ramach wystawy czasowej w parku można było podziwiać „Refleksję” Tomasza Koclęgi – rzeźbę nietypową, bo umieszczoną w wodzie. Rok 2019 miał być rokiem przełomowym w działalności parku. Zaplanowano między innymi wznowienie organizacji plenerów rzeźbiarskich, jednak ze względu na pandemię plener został odwołany.

    – Mimo to jesienią 2020 roku park rzeźby wzbogacił się o nowe dzieło, kolejną rzeźbę autorstwa Tomasza Koclęgi zatytułowaną „Nierozłączność”. Rzeźbę przekazał parkowi na własność Jerzy Janowicz, ojciec znanego łódzkiego tenisisty – dodaje dyrektor.

    Pabianicki Park rzeźby jest dostępny dla zwiedzających codziennie, a wstęp jest bezpłatny. Warto w pandemicznych czasach spędzić czas bezpiecznie w otoczeniu międzynarodowej sztuki, na łonie natury. Pozostaje również nadzieja, że już niedługo park powróci do swojej działalności. Pojawi się możliwość organizacji warsztatów i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich.

    Udostępnij