• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W pierwszym dniu wakacji 50 osób postanowiło poznać miejsca związane z życiem patrona Pabianic, czyli świętego Maksymiliana Kolbe. Organizatorem gry miejskiej było Stowarzyszenie „Skrzydła” przy parafii św. Maksymiliana, a partnerem wydarzenia województwo łódzkie.

    – Celem gry jest poznanie życia świętego oraz odnowienie rodzinnych relacji po przerwie spowodowanej Covidem – powiedział Tadeusz Gęs, organizator.

    – W końcu mogliśmy wyjść z domu i dowiedzieć się czegoś więcej o Pabianicach – dodali Katarzyna i Grzegorz Sztandera z dziećmi: Adamem (7 lat) i Kacprem (15 miesięcy).

    Uczestnicy rozpoczęli grę od spotkania z przewodnikiem w kościele św. Mateusza.

    – Tutaj przy ołtarzu Matki Bożej Zwycięskiej Rajmund miał widzenie. Matka Boża pokazuje mu dwie korony: czerwoną i białą, i pyta, którą z nich wybiera. Chłopiec bez namysłu wybrał obie, co oznaczało, że jego życie w czystości poświęcone będzie Bogu, a zakończy je śmierć męczeńska – opowiadała Jolanta Łacwik-Becht, przewodnik PTTK i pomysłodawca odznaki „Śladami św. Maksymiliana”.

    Po zrobieniu wspólnego zdjęcia przy pomniku uczestnicy wyruszyli w trasę, odwiedzając miejsca związane z życiem świętego. Musieli też rozwiązywać test.

    – Przed wybuchem rewolucji rodzina Kolbe wyprowadza się na ulicę Kilińskiego 11. Zajmują mieszkanie w oficynie – mówi przewodnik.

    Na mecie wita uczestników ks. Ryszard Stanek, dziekan, zarazem kustosz sanktuarium św. Maksymiliana. Przybliża im dzieje obrazu na ołtarzu głównym.

    – Obraz miał pierwszą odsłonę podczas beatyfikacji św. Maksymiliana w Rzymie – powiedział.

    Na zakończenie uczestnicy z rąk ks. dziekana i radnych miejskich otrzymali nagrody.

    Po grze przyszedł czas na odpoczynek podczas pikniku rodzinnego poprowadzonego przez parafianki Grażynę Sałacińską i Andżelikę Zawadzką. Na scenie wystąpiły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Bychlewianka” i z przedszkola „U Lolka”. Można było się posilić grochówką i kiełbaskami z grilla.

    Udostępnij