74-latka z Bugaju straciła oszczędności życia

Pomimo licznych apeli policji i kampanii społecznych nadal nie udaje się uniknąć oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. To właśnie na ten drugi sposób dała się nabrać 74-letnia pabianiczanka z Bugaju.

Nieznany sprawca zadzwonił na telefon stacjonarny. Po raz pierwszy podał się za członka rodziny. Następnie wykręcił drugi raz. Tym razem podał się funkcjonariusza policji, podając fikcyjny numer służbowy oraz fikcyjne dane.

– Wskazał pokrzywdzonej, że odebrała wcześniej telefon od przestępców szykujących napad na osoby starsze, i że w związku z tym policja szykuje zorganizowaną akcję zatrzymania tych osób – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik prasowy pabianickiej policji. – Jednocześnie nakłonił telefonicznie pokrzywdzoną do przekazania pieniędzy oraz biżuterii i drogich zegarków poprzez wyrzucenie ich przez okno pod pretekstem ochrony jej dobytku. W ten sposób mieszkanka Pabianic straciła oszczędności życia.

Osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawcy albo znają miejsce jego przebywania proszone są o kontakt z policjantami zajmującymi się sprawą pod numerem telefonu (47) 84-24-303 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 bądź z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach telefon całodobowy (47) 84-24-301 lub (47) 84-24-302.  

Policja przypomina, że aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

• pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

• nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;

• jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;

funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń należy powiadomić policję, dzwoniąc na numer 112.