• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Agrafkowy projekt „Jak było – jak chcę by było” to mentoringowe spotkanie dzieci z seniorami, które miało na celu wymianę informacji o mieście i stworzenie wspólnej wizji przyszłych Pabianic. Obydwa pokolenia świetnie się przy tym bawiły!

    Głównym celem inicjatywy Grupy Wolontarystycznej „Agrafka” było zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat historii i tradycji naszego miasta. Projekt zakładał również integrację międzypokoleniową, która może być przestrzenią do świeżego spojrzenia na przeszłość i przyszłość Pabianic. Seniorzy mieli możliwość bycia wysłuchanym, a dzieci były wzięte pod uwagę ze swoją wizją przyszłości miasta.

    Kochamy nasze miasto. Pragniemy, aby młodzi ludzie znali jego historie i widzieli w nim wartość, a starsi mieli przestrzeń do podzielenia się swoimi przeżyciami związanymi z Pabianicami – mówi Paulina Magnuska, koordynatorka projektu.

    Spotkanie rozpoczęło się od dawki ciekawostek o grodzie nad Dobrzynką przekazanej przez dyrektora Muzeum Miasta Pabianic Ryszarda Adamczyka. Odbyło się to w formie minispaceru po centrum Pabianic.

    Następnie seniorzy podzielili się w debacie pokoleniowej swoimi życiowymi doświadczeniami, historiami i tradycjami, a dzieci podzieliły się swoją wizją – opowiada koordynatorka.

    Debata międzypokoleniowa odbyła się w zabytkowej sali kominkowej muzeum. Kolejny etap to Pabianada.

    – Zainspirowani znanym teleturniejem Familiada seniorzy kontra dzieci mogli sprawdzić poziom wspólnie zdobytej wiedzy podczas spaceru z przewodnikiem – relacjonuje Magnuska. – Końcowym elementem było stworzenie wspólnego herbu miasta. Jedna korona to wartości i wizja seniorów, a  druga korona to wartości i wizja dzieci. Trzecia to połączenie wizji osób starszych z wizją osób młodszych, czyli jak chcą widzieć swoje miasto za 20 lat. Herb z wizją został przekazany osobiście panu prezydentowi Pabianic, który wręczył uczestnikom dyplomy i niespodzianki.

    W inicjatywie wzięło udział 10 seniorów z Centrum Seniora w Pabianicach i Rady Seniorów oraz 10 dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego JUNIOR i SP nr 3.

    – Mamy poczucie, że dzięki tej inicjatywie bariery dzielące dzieci z osobami starszymi się zatarły i odnaleźli wspólny język komunikacji, a wspólna wizja była inspiracją dla pabianickiego samorządu – podsumowuje Paulina Magnuska.

    foto: „Agrafka”

    Udostępnij