wosp

talk2me

talk2me

podnosniki

talk2me

talk2me

KulturaNowe Życie PabianicSportZ miasta

W 110. rocznicę urodzin królowej dysku

W 110. rocznicę urodzin królowej dysku

Postać Jadwigi Wajsówny, słynnej pabianickiej olimpijki, była inspiracją do powstania książki oraz filmu dokumentalnego o wybitnej sportsmence. Piotr Kuropatwa i Ireneusz Jarzyński, pasjonaci historii i dokumentu, na trwale upamiętnili ją w swoich książkowych i filmowych przekazach.

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Jadwigi Wajsówny. Z tej okazji Muzeum Miasta Pabianic postanowiło zorganizować event poświęcony naszej olimpijce, która wpisała się w dzieje Pabianic i historię polskiego sportu. Spotkanie odbędzie się przy udziale Piotra Kuropatwy autora wydanej w ubiegłym roku książki „Królowa dysku” oraz Ireneusza Jarzyńskiego twórcy filmu dokumentalnego „Olimpijka z Pabianic”, którego uroczysta premiera miała miejsce w roku 2014 w Szkole Podstawowej w Chechle im. Jadwigi Wajsówny. Na spotkanie zaproszono także członków rodziny wybitnej sportsmenki.

Jadwiga Wajsówna urodziła się 30 stycznia 1912r. w Pabianicach. Ta utalentowana lekkoatletka rozpoczynała treningi jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku w pabianickim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. 8-krotnie ustanawiała rekord świata w rzucie dyskiem. Była brązową medalistką Igrzysk w Los Angeles (1932) i wicemistrzynią olimpijską w Berlinie (1936). Na pierwszych powojennych Igrzyskach w Londynie (1948) zdobyła 4. miejsce. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała jako trener w pabianickim „Włókniarzu”. Po rozstaniu ze sportem poświęciła się pracy z dziećmi w TPD i Kole Dzieci Specjalnej Troski. Zmarła w Pabianicach 1 lutego 1990 roku. Pochowana została na starym cmentarzu katolickim.

W roku 1936 jako pierwsza otrzymała Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianic. Osiągnięcia sportowe oraz wieloletnia praca z młodzieżą  składają się na jej piękną kartę. Nazwanie jednej z pabianickich ulic imieniem sportsmenki oraz organizowanie co roku powiatowego biegu ulicznego im. Jadwigi Wajsówny jest potwierdzeniem, że zarówno władze miejskie, jak i powiatowe starają się godnie upamiętnić tę wybitną postać.

Książka „Królowa dysku” to najobszerniejszy do tej pory opis losów Jadwigi Wajsówny. Autor Piotr Kuropatwa umieszcza życie sportsmenki na tle historii sportu, olimpizmu i rozwoju konkurencji rzutu dyskiem. Dzięki licznym ciekawostkom i anegdotom czytelnik poznaje nie tylko historię głównej bohaterki, lecz również wielu wybitnych zawodników i ludzi, których losy przeplatały się z losami pabianiczanki. Sportowa rywalizacja miesza się tu z codziennymi perypetiami olimpijki opartymi o przemiany XX wieku, takimi jak zmiany polityczne w kraju czy emancypacja kobiet.

Film Ireneusza Jarzyńskiego „Olimpijka z Pabianic” to ciekawy dokument o charakterze biograficznym. Scenariusz obejmuje cały życiorys wybitnej sportsmenki. Dokument przybliża jej osiągnięcia nie tylko na polu sportowym, ale również pracę i zaangażowanie na rzecz wychowania młodzieży oraz pomoc dzieciom. W filmie wykorzystany jest obszerny materiał w postaci zdjęć i dokumentów, uzupełniony fragmentami wywiadów z osobami, które były z nią związane. Całość opatrzona jest ciekawym komentarzem narratora. Film trwa 44 minuty.

Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na event, który odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia, o godzinie 16.00 w zacnym dworze (Stary Rynek 1). Podczas spotkania odbędzie się także projekcja filmu dokumentalnego „Olimpijka z Pabianic”.

Udostępnij

O autorze