W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Pabianiccy policjanci przeprowadzili debatę społeczną pod hasłem „Nie daj się oszukać – w trosce o bezpieczeństwo osób starszych”. Rozmawiano o różnych formach oszustw i kradzieży jakimi posługują się przestępcy.

Spotkanie odbyło się w sali Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Łaskiej. Przybyłych gości przywitał komendant insp. Jarosław Tokarski.

Komendant podkreślił, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych, a także jak nie wpaść w „szpony” podających się za różne osoby. Zwrócił uwagę na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze, podszywając się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania m.in. za policjantów – relacjonuje podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej komendy. – Należy pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie im jakiejkolwiek gotówki.

W formie multimedialnej dzielnicowi z Pabianic przypomnieli uczestnikom mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw. wnuczka, urzędnika, inkasenta i akwizytora. Wskazali również, na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić seniora do podpisywania różnego rodzaju umów, np. w trakcie różnych pokazów.

Kolejną kwestią jaka została poruszona w trakcie wspólnych rozmów było omówienie, kogo nie należy wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z konta i bankomatu – daje podkom. Sidorko.

W debacie udział wzięło około 30 mieszkańców Pabianic. Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

foto: policja