Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia. Są dwa wyjątki…

Dzisiaj (14 kwietnia) minister zdrowia ogłosił, że lockdown zostanie wydłużony o tydzień. Są jednak dwa wyjątki. Od poniedziałku otwarte zostaną przedszkola i żłobki. Będzie możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień, do 25 kwietnia. Przypomnijmy: w obiektach kultu religijnego może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20m2. W placówkach handlowych, na targach i poczcie 1 osoba na 15m2 w sklepach do 100m2 oraz 1 osoba na 20m2 w sklepach powyżej 100m2. Zamknięte pozostają centra i galerie handlowe z wyłączeniem m.in. drogerii, aptek i księgarni. Zamknięte nadal będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał jednak dwa wyjątki w obowiązujących obostrzeniach. Od poniedziałku, 19 kwietnia, otwarte zostaną przedszkola i żłobki. Będzie także możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Rząd zezwoli na współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiedni polski związek sportowy dla wszystkich obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu maksymalnie 25 osób. Współzawodnictwo, zajęcia i wydarzenia w ramach sportu zawodowego funkcjonować będą jak dotychczas.

Z myślą o majówce rząd postanowił wydłużyć zamknięcie hoteli do 3 maja. W długi weekend mają trwać wytężone kontrole policji i sanepidu. Wprowadzone dzisiaj regulacje mają na celu zmniejszenie obciążenia szpitali, zwłaszcza respiratorów.

O luzowaniu obostrzeń decydują 3 czynniki: ilość zakażeń, obłożenie szpitali i wyszczepienie osób powyżej 60. roku życia – mówił podczas konferencji minister zdrowia. – Obecnie wykonaliśmy 7,8 mln szczepień, w tym ponad 2,1 mln drugą dawką. Apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o zakażenia, mieliśmy w poprzednich dniach. Trzecia fala przetacza się właśnie przez szpitale.

 W przyszłości możemy być pewni regionalizacji obostrzeń. Wynika to z odmiennej sytuacji w różnych regionach Polski. W maju ruszyć ma pilotaż szczepień w zakładach pracy. Do Polski dotarły dzisiaj pierwsze szczepionki od firmy Johnson&Johnson. To blisko 120 tys. dawek.

Na dziś w województwie łódzkim mamy zajętych 70,66% łóżek i  56,04% respiratorów.