Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Maj 25, 2020 | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Tarcza 3.0 i ZUS

Tarcza 3.0 i ZUS

| Dnia 21, Maj 2020

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej zakłada, że ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15.681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł.

Zwolnienie z opłacania składek

Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia, których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, co prawda przekracza 15.681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł.

Zwolnieniu ze składek będą też mogli podlegać przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Przy zwolnieniu dla tych grup brane są pod uwagę składki za kwiecień i maj, nawet, jeśli zostały opłacone informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Postojowe Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Pozostałe warunki nie ulegają zmianie. Należy wykazać 15procentowy spadek przychodu. Przykładowo przy wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Ponowne postojowe

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości pracownik ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą emailem lub telefonicznie.

Wstaw komentarz