• News will be here
 • Na czwartkowej (25 kwietnia) konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim poznaliśmy harmonogram nadchodzących imprez. Oprócz Dni Pabianic 7 września (połączonych z Dniami Powiatu) czeka nas sześć wydarzeń. Będzie się działo!

  18 maja – Pabianicki Dzień Zdrowia i Noc Muzeów

  W godz. 10.00-17.00 w Szkole Podstawowej nr 16 odbędzie się Pabianicki Dzień Zdrowia. W ramach wydarzenia mieszkańcy w różnym wieku będą mieli możliwość skorzystać z porad specjalistów (m.in. lekarza pediatry, psychologa, fizjoterapeuty, w tym fizjoterapeuty pediatrycznego, położnej, pielęgniarki szczepiennej, dietetyka), zbadać skład ciała, zmierzyć ciśnienie, tętno i glikemię.

  Ponadto będą mogli uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, karty EKUZ, Internetowego Konta Pacjenta, z zakresu profilaktyki uzależnień oraz uzyskania wsparcia dla rodzin dysfunkcyjnych. Usiąść za kierownicą ambulansu, wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy, poznać zawody medyczne, spróbować sił w minitenisie, poznać tajniki żeglarstwa, oznakować rower, a nawet wymienić się książkami. Nie zabraknie zabaw, warsztatów i konkursów edukacyjnych dla dzieci o tematyce związanej ze zdrowym sposobem życia oraz ciałem człowieka i zdrowych smakołyków.

  Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Zdrowe i aktywne dziecko”. Miasto Pabianice nawiązałowspółpracę z Fundacją Ronalda McDonalda. Podczas Pabianickiego Dnia Zdrowia będą odbywały się profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Uwaga! Aby dziecko mogło wziąć udział w USG, należy je uprzednio zarejestrować. Badanie bez wcześniejszego zgłoszenia nie będzie możliwe. Należy zadzwonić pod nr: 507 012 588 w dniach 8-10 maja w godz.9.00 – 15.00.O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

  Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w ambulansie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską.

  Tego samego dnia odbędzie się Noc Muzeów. W jej trakcie obchodzić będziemy 200. urodziny ulicy Zamkowej. Czekać nas będzie m.in. wystawa plenerowa, artefakty z wykopalisk archeologicznych na ulicy i warsztaty plastyczne.

  24-25 maja – Dni Aktywnych Seniorów

  Impreza pod hasłem „Od juniora do seniora” z nastawieniem na integrację pokoleń. Centrum Seniora zaprasza 24 maja do swojej siedziby przy ul. Konopnickiej 39 na warsztaty, zajęcia sportowe oraz koncert kabaretowy zespołu „Trzeci Oddech Kaczuchy” (godz. 19.00). Tego dnia odbędzie się także uliczny plener uczestników sekcji malarskiej CS pod hasłem „Malujemy Zamkową” oraz spacer po Zamkowej z przewodnikiem, który opowie o historii ulicy i ciekawostkach z nią związanych. Spacer rozpocznie się o godz. 16.00 w parku Słowackiego, a zakończy około 18.00 poczęstunkiem w Centrum Seniora.

  W sobotę, 25 maja, odbędzie się rodzinny festyn i koncerty w parku Wolności. W amfiteatrze wystąpią: Górnicza Orkiestra Dęta z Bełchatowa, Dobrzanie, Kapela Fakiry, śpiewający seniorzy z osiedlowych domów kultury PSM i Centrum Seniora oraz hiphopowa grupa taneczna Yoł Yoł Seniorzy. Na finał zaśpiewa Izabela Trojanowska. Po koncercie odbędzie się potańcówka pod gwiazdami.

  Festyn skierowany jest do całych rodzin, dlatego zaplanowano m.in. strefę zabaw dla dzieci, małą gastronomię oraz stoiska. Rano w parku Wolności prowadzone będą zajęcia sportowe (nordic walking, slow jogging, joga). Dopinany jest harmonogram wydarzenia.

  1 czerwca – festyn z okazji Dnia Dziecka

  i rajd rowerowy im. prof. Bernera

  Na Lewitynie odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka, a na nim m.in. występy młodych artystów, bitwa wodna, Holi Festiwal Święto Kolorów, konkursy i atrakcje dla dzieci. Wydarzeniem towarzyszącym będą Dni Aktywnych, czyli święto pabianickich organizacji pozarządowych. Jak co roku stworzą one Miasteczko Aktywności, gdzie zaprezentują mieszkańcom swoją działalność. Organizacje chcące włączyć się w tegoroczne obchody ratusz zaprasza na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w sali nr 4 Urzędu Miejskiego.

  Tego samego dnia rano odbędzie się XXI Rajd Rowerowy im. prof. Jana Bernera o puchar prezydenta Pabianic i starosty pabianickiego. Start o godz. 9.50 (zbiórka 9.20) sprzed SP 5, a dalej ul. Zamkową, Warszawską, 3 Maja, Skargi, Graniczną, 20 Stycznia i Waltera Jankego. Meta na Lewitynie, gdzie będzie podsumowanie rajdu i losowanie nagród wśród uczestników. Trasa wynosi ok. 12 km. Wpisowe to 10 zł. Zapisy będą prowadzone od 6 do 27 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. św. Jana. Rajd organizują Towarzystwo Przyjaciół Pabianic, Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 17 (szczegóły znajdą się na stronach internetowych organizatorów).

  22-23 czerwca – festyn na powitanie lata

  W podobnej formule organizacyjnej jak Dni Pabianic odbędzie się dwudniowe powitanie lata.W parku Wolności 22 czerwca odbędzie się festyn. Trwają rozmowy z wykonawcami. Dzień później, 23 czerwca, w parku Słowackiego – „Noc Świętojańska” organizowana przy udziale Koła Gospodyń Miejskich.

  Udostępnij