• News will be here
  • Już w niedzielę 28 czerwca, wybierać będziemy prezydenta RP. W Pabianicach powołane zostały wszystkie komisje wyborcze.

    Pierwotnie wybory miały odbyć się 10 maja. Jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju spowodowaną przez koronawirusa przełożono je na 28 czerwca. Ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.

    Przeprowadzone zostaną metodą mieszaną. Pabianiczanie będą mogli udać się do lokali wyborczych w godz. od 7.00 do 21.00. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, wszystkie komisje wyborcze zostały powołane.

    – W maju był problem z chętnymi do pracy w komisjach. Teraz udało nam się oddelegować członków do pracy we wszystkich komisjach. Jest ich i tak mniej niż zwykle. Nie zagraża to jednak organizacji wyborów – mówi Paweł Rózga, sekretarz miasta.

    Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób niepozostających na kwarantannie upłynął 16 czerwca. Do 23 czerwca osoby przebywające na kwarantannie mogą zgłosić zamiar wzięcia udziału w wyborach w formie korespondencyjnej. W przypadku osób pozostających na kwarantannie najwłaściwsze będzie dokonanie zgłoszenia przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego. Wtedy urzędnik lub listonosz dostarczy karty pod drzwi osoby znajdującej się w izolacji i osobiście uzgodni formę zwrotu karty. Istnieje możliwość natychmiastowego zwrotu pakietu osobie, która go dostarczyła. Wyborca będzie miał wtedy 10 minut na wypełnienie kart.

    Wyborca może głosować również w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek najpóźniej można złożyć we wtorek, 23 czerwca. Składamy go w Urzędzie Miejskim. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, a także adres zamieszkania lub adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

    O najważniejszy urząd w kraju powalczy 11 osób:

    1. Robert Biedroń – 44 lata, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, założyciel partii Wiosna.

    2. Krzysztof Bosak – 38 lat, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość.

    3. Andrzej Duda – 48 lat, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, startuje z list partii PiS.

    4. Szymon Hołownia – 43 lata, wykształcenie średnie, publicysta, ma własną działalność gospodarczą, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej.

    5. Marek Jakubiak – 61 lat, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej.

    6. Władysław Kosiniak-Kamysz – 38 lat, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    7. Mirosław Piotrowski – 54 lata, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy – Europa Christi.

    8. Paweł Tanajno – 44 lata, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy, miejsce pracy: IAM4U.pl sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej.

    9. Rafał Trzaskowski – 48 lat, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

    10. Waldemar Witkowski – 66 lat, wykształcenie wyższe, wykonujący zawód zarządcy, miejsce pracy: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego, zamieszkały w Poznaniu, członek Unii Pracy.

    11. Stanisław Żółtek – 64 lata, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu.

    Na trasie kampanii wyborczej do naszego miasta zawitało jedynie trzech kandydatów. Dwa razy pojawił się Robert Biedroń z Lewicy. Odwiedzili nas również: Szymon Hołownia (Bezpartyjny) oraz Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska).

    Tegoroczne wybory przeprowadzone będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. A więc maseczki na twarz i do urn, obywatele!

     

    Udostępnij