Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Listopad 29, 2020 | Imieniny: Blazeja, Saturnina

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Poznajmy się…

Poznajmy się…

| Dnia 25, Paź 2020

Ten kto ma psiego pupila, wie, że nie zawsze nasz pies jest pozytywnie nastawiony do nowego przyjaciela w swoim gatunku. Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak my ludzie nie zawsze darzymy sympatią wszystkich napotkanych ludzi, podobnie nasze psy nie muszą lubić wszystkich napotkanych psów.

Ile psów, tyle charakterów. Są psiaki, które kochają wszystkich ludzi i wszystkie zwierzęta, ale są też takie, które tolerują tylko swoje zamknięte stado i nie tolerują innych psów. Nie możemy zmuszać pupila do polubienia drugiego psa, można jednak nauczyć go, że drugi pies nie stanowi zagrożenia.

Co więc należy zrobić, by ułatwić psom nawiązanie pierwszego kontaktu? Na jego nastawienie może mieć wpływ wiele czynników. Pominiemy w dzisiejszym artykule problemy wychowawcze/behawioralne. Przyjmijmy, że nasz psiak jest w miarę stabilny i nie ma większego problemu z innymi psami. Zacznijmy od sposobu poznania ze sobą psów, które mają potencjalnie zostać w rodzinie. Przede wszystkim pierwsze spotkanie powinno odbyć się na neutralnym gruncie, czyli w żadnym wypadku w domu, na podwórku w przestrzeni życiowej psa rezydenta. Nie możemy oczekiwać od naszego pierwszego psa, by ten bez żadnego zgrzytu wpuścił na swoje terytorium kogoś obcego. Najbezpieczniej jest poprosić znajomego/rodzinę o pomoc. Możemy wybrać miejsce, gdzie psy będą mogły przekierować swoją uwagę na węszenie, znaczenie terenu, gdzie będzie wiele innych atrakcji, aby nie ekscytowały się sobą. W zależności od ich nastawienia ustawiamy się w odpowiedniej odległości od siebie i ruszamy, spacerując w jednym kierunku, równolegle do siebie. Gdy psy są spokojne, pozwalamy im się zbliżać. Gdy będą już w bezpośrednim kontakcie, starajmy się nie naciągać smyczy, aby była nie napięta, bo to sygnał dla naszego psa, że coś jest nie tak, zaczyna odczuwać nasze emocje i wtedy może być agresywny w stosunku do gościa.

Pies świetnie odczytuje zmianę tonu naszego głosu, szybkość naszego oddechu, zapach, nerwowe ruchy czy napinanie smyczy. Gdy pies widzi, że jego człowiek jest zaniepokojony na widok drugiego psa, sam zaczyna się go bać i może chcieć nas bronić przed zbliżającym się zagrożeniem. Jeżeli jeden z czworonogów jest natrętny, korygujemy jego zachowanie, np. komendą NIE WOLNO, „FEEE” lub NIE. Jeśli nasze psy są przyzwyczajone do kagańców, możemy im założyć, będziecie pewni, że nawet jak na siebie skoczą, nie zrobią sobie krzywdy. Jednak pamiętajcie, że pies jak mu zdejmiemy kaganiec może zachować się inaczej niż w nim. Jeżeli nie został wcześniej przyzwyczajony do noszenia kagańca, to zakładanie go na pierwsze spotkanie z nowym psem nie jest najlepszym pomysłem.

Mamy ogromne szczęście, jeśli po obwąchaniu zaczynają merdać ogonem i chcą się bawić, to sygnał, że psiaki mogą się poznać lepiej. Jeśli jesteście w bezpiecznym miejscu, możecie je odpiąć ze smyczy, aby się wyszalały, jednak nie dajemy im żadnej zabawki, może ona być „kością niezgody”. Jeśli dajemy smaczki w nagrodę za dobre zachowanie, powinniśmy podawać je tak, aby psy były dalej od siebie, aby nie powodować niepotrzebnych zgrzytów. Jeśli drugi pies ma zostać z nami dłużej niż do zabawy, powinniśmy wprowadzić oba psiaki równocześnie do domu/na podwórko i obserwować ich zachowanie. Możemy pochować wtedy miski, zabawki, aby nie prowokować niepotrzebnych kłótni. Super byłoby jakbyście mogli zrobić kilka spacerów zapoznawczych, aby psy się zaakceptowały. Oczywiście nie wszystkie zapoznania mogą przebiegać tak jakbyśmy chcieli. fajnie jeśli przed spacerem zapoznawczym psy zmęczą się na oddzielnych spacerach, aby pierwszą frustrację niespożytej energii rozładowały wcześniej, bo pies wymęczony spacerem i zabawą jest spokojniejszy.

Wiadomo, że to są podstawy, każdy psiak jest inny i może zachowywać się inaczej. Jeśli chcecie wprowadzić nowego psiego przyjaciela do rodziny, ale boicie się, że zrobicie coś źle, warto skonsultować się z psim behawiorystą.

Chcemy zaprosić Państwa na kontynuację 3. Bazarku PSIjaciel_4U_Pabianice, część pierwsza rozpoczęła się na 1. Zlocie Adopciaków 30.09.2020. Dzięki #efektFIJO wiele wylicytowanych fantów dostało drugie życie (raz zostały wylicytowane i przekazane do kolejnej licytacji). Bardzo dziękujemy za aktywność, zaangażowanie i chęć pomocy wszystkim Wam i każdemu z osobna. Zapraszamy na stronę facebook PSIjaciel_4U_Pabianice na utworzone wydarzenie, na pewno każdy z Was znajdzie coś wspaniałego i godnego uwagi. Zapraszamy do zabawy.

Już dzisiaj chcemy ogłosić zbiórkę darów dla potrzebujących zwierzaków, nie tylko z Pabianic i okolic. Każdy kto nas zna wie, że pomagamy również poza granicami naszego miasta.

Zbieramy: • koce • ręczniki • zabawki/pluszaki dla zwierząt • karmę suchą • karmę mokrą • legowiska • drapaki dla kotów • ręczniki papierowe • podkłady • detergenty do sprzątania (pochłaniacze zapachu, płyny do mycia podłogi itp.)

Wychodzimy z założenia, że nie ilość, ale jakość jest ważniejsza, dlatego przygotowaliśmy małą ściągę z karmami dobrej jakości. Karmy tak zwane marketowe można porównać do fast-foodów, może i są smaczne (dla zwierząt), ale są niezdrowe. Oczywiście na zdjęciu jest tylko kilka karm, które są dobrej jakości.

Jeśli macie ochotę pomóc i ofiarować dary, prosimy o kontakt w wiadomości na stronie Facebook, instagram, mail, sms, telefon w celu umówienia się na odbiór.

Z góry serdecznie dziękujemy za każdą pomoc.

GALERIA PSIAKA ADOPCIAKA

 

Wstaw komentarz