Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Listopad 24, 2020 | Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Przewiń do góry

Góra

Brak komentarzy

Ratujmy Hessówkę!

Ratujmy Hessówkę!

| Dnia 19, Lis 2020

„Zdobądźmy ten bieszczadzki szczyt razem”. Harcerze z Hufca ZHP Pabianice zbierają pieniądze na renowację zabytkowej stanicy w bieszczadzkim Dwerniku.

Hessówka to dom legendarnego artysty (rzeźbiarza, malarza, pisarza) i etnografa Mariana Hessa. To właśnie on jest autorem najsłynniejszej podkarpackiej legendy o „Biesie i Czadach”. Budynek został wybudowany w latach 70. Do 1988 roku był domem mieszkalnym. Aktualnie pełni funkcję komendy, czyli centrum dowodzenia całego obozu.

– Ktokolwiek był w Hessówce, zakochał się w ręcznie rzeźbionej półce, starych drewnianych belkach na sufitach, stołkach wyściełanych cielęcą skórą, malowidłach na ścianach, rzeźbach stojących przy kominku… – mówi phm. Kamila Pokora, członek Komendy Hufca ZHP Pabianice ds. HAL i komendantka bazy w Dwerniku.

Harcerze przez lata przeprowadzali wiele remontów i prac w Hessówce, m.in. naprawili dziury w dachu na magazynie sprzętu czy zorganizowali wycinkę drzew. Teraz stanęli w obliczu ogromnej inwestycji, z którą, zwłaszcza w dobie pandemii, nie poradzą sobie na własną rękę. Budowa komina i kominka, a także wymiana całej połaci dachu na Hessówce i magazynie sprzętu, wykracza poza możliwości finansowe i sprawcze pabianickich harcerzy. Dlatego w połowie września Komeda Hufca zdecydowała o uruchomieniu internetowej zbiórki pieniędzy. Suma potrzebna na remont stanicy to 150 tys. złotych. Prace muszą być wykonane najpóźniej na wiosnę.

– Rodzina Mariana Hessa gorąco poparła naszą zrzutkę. Liczymy, że znajdą się osoby zakochane w Bieszczadach, chętne wesprzeć akcję i ratowanie historii oraz pamięci o tym niezwykłym człowieku – dodaje Kamila Pokora.

Pieniądze wpłacać można na stronie internetowej zrzutka.pl pod linkiem: https://zrzutka.pl/k6pxj4. Harcerze stworzyli również grupę facebookową „Zdobądźmy ten bieszczadzki szczyt razem – licytacje”, gdzie każdy może wystawić lub kupić jakiś przedmiot. Fundusze ze sprzedaży zasilają zbiórkę. Inicjatywę znaleźć można pod adresem: https://www.facebook.com/groups/554829275351163. Zbiórka trwa do końca roku.

 Choć cel jest ambitny, wierzymy, że uda nam się go osiągnąć – mówi phm. Maciej Tomaszewski, komendant Hufca. – Obecnie nie jesteśmy w stanie sami przeprowadzić tak dużej inwestycji, a remont musimy zrobić już, bo w przeciwnym razie stanica nie będzie mogła być otwarta w przyszłym roku.

Jak dodaje instruktorka ZHP Andżelika Baj, stanica w Dwerniku to miejsce, w którym pabianiccy harcerze są szczerze zakochani. Przeżyli tutaj niezapomniane chwile.

– Wszyscy chętnie pomagają i pomogą, służąc swoją wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem – dopowiada. – Z pewnością pieniądze, które otrzymamy ze zrzutki, się nie zmarnują.

 

Jeśli nie jest Ci obojętna historia lokalnego hufca, jak i Bieszczad, wesprzyj harcerską zrzutkę. Jak mawiał Marian Hess, w Bieszczady przyjeżdża się tylko raz, później się już tylko wraca. Warto zadbać, by było jeszcze dokąd wracać…

Z góry dziękujemy! Czuwaj!

Wstaw komentarz