Dzień Zdrowia Psychicznego

W niedzielę, 10 października, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Od 8 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. św. Jana będzie można zapoznać się z wystawą prac uczestników terapii zajęciowej ŚDS.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadają 10 października i zostały wprowadzone przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Mają na celu zapobieganie marginalizacji, dyskryminacji i wykluczenia społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi. Dlatego też co roku Środowiskowy Dom Samopomocy celebruje to święto. W tym dniu uczestnicy czują się dowartościowani i wyjątkowi. Uświadamiają sobie, iż: „Nikt nie może Cię uratować, oprócz Ciebie, A ty jesteś wart ocalenia” (Charles Bukowski).

W sytuacji potwierdzenia przez specjalistów problemów natury psychicznej nie zwlekaj i podejmij leczenie. Znaczącym wsparciem jest terapia zajęciowa. Taką pomoc proponuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach przy ul. Cichej 24.

Nasz ośrodek oferuje szeroki zakres działań terapeutycznych w postaci poradnictwa: psychologicznego, pedagogicznego, terapeutycznego prowadzonego przez specjalistów, przy jednoczesnym leczeniu w Poradni Zdrowia Psychicznego. Terapia poprawia kondycję  psychiczną uczestników, a także rozwija ich pasje, talenty, zainteresowania. Najlepszym dowodem na to są prace przez nich wykonane. Od 8 października wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z twórczością naszych uczestników – mówi Anna Ornaf, kierownik ŚDS.

Wystawa w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Lorentowicza przy ul. św. Jana 10 dostępna jest w godzinach jej pracy.

Przygotowane prace pokazują różnorodność zainteresowań, talentów osób, które według stereotypów bardzo często są pomijane i niezauważane. Skorzystajcie z naszej pomocy i jak wyraziła się we fragmencie swojego wiersza nasza uczestniczka Ewa: „Ośrodek pomoże/Przegnać kłopoty,/Zawsze tu uśmiech/I radość nas czeka./Choć przeżywamy upadki i wzloty,/on do nas macha ciepłem/swym z daleka” – dodaje pani kierownik.

Osoba zdrowa psychicznie to osoba zdolna do rozwoju i samorealizacji. Przejawiająca się dobrym samopoczuciem, pewnością i wiarą w siebie, poczuciem własnej wartości. Mająca dobrą kondycję psychiczną, dzięki czemu prawidłowo odczuwa i podejmuje decyzje.

Chcąc dbać o zdrowie psychiczne, warto zacząć od spraw najważniejszych, czyli od eliminowania tych nawyków i reakcji, które je zaburzają, a zaprzyjaźnić się ze zdrowym stylem życia: zdrowym snem, zdrowym odżywianiem, wyzbyciem się nałogów, bliskimi relacjami z ludźmi, rozwijaniem swoich pasji. Zmiana taka wymaga wysiłku, konsekwencji w zaangażowaniu, ale jest możliwa. W znacznym stopniu może poprawić jakość życia.

Jeżeli zauważymy u siebie lub bliskiej osoby przedłużające się obniżenie nastroju, ograniczenie aktywności życiowej, zaburzenie koncentracji, snu, wahania samopoczucia – jest to sygnał, iż należy udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania choroby.

foto: ŚDS

Dodaj komentarz