• W minioną niedzielę zakończył się drugi tydzień 10. Międzynarodowego Festiwalu MUZYKA ŚWIATA.

  Hormony harmonii z ANIMATO

  W piątkowym koncercie wystąpił zespół „Animato”. Trio zostało założone w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza i jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie. Trio tworzą szczecińscy muzycy, absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 roku. Jest to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą, dając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Oprócz nagród i wyróżnień zdobywanych na ogólnopolskich festiwalach dwukrotnie stawał na podium międzynarodowych konkursów gry na harmonijce ustnej. Trio posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej.

  Trzech harmonijkarzy ze Szczecina wysłuchały tłumy melomanów. Zespół przywitał słuchaczy mazurem z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Następnie zabrzmiały takie utwory jak: „Koncert skrzypcowy a-moll” Jana Sebastiana Bacha, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy wiązanka utworów wojskowych: „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”. Największy aplauz wśród publiczności wywołała jednak wiązanka przebojów Paula Anki: „Destiny”, „Diana”, „Put your head on my shoulder” oraz „Adam and Eve”. Muzycy z Animato udowodnili, że mimo iż harmonijka ustna należy do najbardziej specyficznych i na pewno najmniejszych, to nie przeszkadza to w graniu wielkiej światowej muzyki. Nie obyło się bez bisów oraz zapewnienia organizatorki, że kiedyś zawitają na festiwalu ponownie.

  Śpiewali, że aj waj!

  Do Pabianic zawitał Chór Żydowski CLIL oraz Międzypokoleniowy Chór 4 Kultur Dialog pod dyrekcją Magdaleny Szymańskiej. Wykonawców przedstawiła i koncert poprowadziła Maria Rogowska. CLIL powstał w marcu 2003 roku z inicjatywy Agnieszki Najmałowskiej, która po pobycie w Izraelu postanowiła działać na rzecz odradzania się żydowskiej kultury muzycznej w Polsce. Jest jedynym amatorskim chórem żydowskim w Polsce, który tworzą osoby o różnym wyznaniu i pochodzeniu. Celem chóru jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych oraz krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur. Międzypokoleniowy Chór 4 Kultur Dialog działa natomiast przy Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi od października 2016 roku, jego celem jest propagowanie muzyki polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej oraz integrowanie osób w różnym wieku zainteresowanych muzyką czterech kultur. Dyrygentka Magdalena Szymańska jest absolwentką Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Łódzkiego, absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Łódzkiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest kierownikiem artystycznym Stowarzyszenia Śpiewaczego im. S. Moniuszki, dyrygentem Chóru Concordia parafii ewangelickiej w Zgierzu. Jako chórzystka współpracuje z Chórem Filharmonii Łódzkiej, Chórem Kameralnym Vivid Singers z Łodzi oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie.

  W programie chórów usłyszeliśmy pieśni w językach hebrajskim, aramejskim, jidisz oraz ladino. Koncert był wyjątkowy i klimatyczny, a ta muzyczna wędrówka bardzo spodobała się słuchaczom. Artyści pożegnali pabianicką publiczność utworem Hava nagila, a później na jej życzenie dwukrotnie bisowali.

  Z dowcipem i humorem

  Kto nie był na niedzielnym koncercie, niech żałuje. Wieczór przepełniony był połączeniem muzyki poważnej i dowcipu, a Czesław Jakubiec COMEDY już po raz trzeci zapewnił melomanom olbrzymią dawkę dobrego humoru. Jak co roku Czesław Jakubiec COMEDY udowadnia, że muzyka poważna wcale nie musi być tak bardzo poważna jak wszyscy myślą. Wraz z zespołem The ThreeX rozbawili pabianicką publiczność do łez. Ten koncert to źródło pozytywnej energii, którą widzowie zarazili się już od pierwszych chwil. Zespół The ThreeX tworzą Krzysztof Kokoszewski (skrzypce), Jacek Stolarczyk (skrzypce) i Jacek Obstarczyk (fortepian). W skład tria wchodzą laureaci międzynarodowych konkursów, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Pomysły na wykonanie niepoważnej muzyki niejednokrotnie powstają bezpośrednio na scenie, dlatego każdy występ ma swój niepowtarzalny charakter. Koncert zakończył się nie tylko owacjami na stojąco, ale również podwójnym bisem.

  foto: I.K, Katarzyna Rojek

  Udostępnij