• News will be here
 • 3 lipca na granicy Pabianic i Ksawerowa pojawiła się nowa atrakcja turystyczna, która może się stać magnesem przyciągającym turystów z całej Polski. Tego dnia uroczyście otworzono Aflopark, miejsce pełne roślin i miejsce wypoczynku.

  Aflopark będzie składał z dwóch części. Obecnie otworzono tę w Ksawerowie przy ul. Widzewskiej 8. Tuż obok w Pabianicach przy ulicy Widzewskiej 7a znajduje się kasa biletowa (10 zł wstęp, a dla mieszkańców naszego miasta 5 zł) oraz parking przy ul. Partyzanckiej 195. Park na razie czynny jest tylko w weekendy.

  Dlaczego tutaj? Chyba z sentymentu. Tutaj spędziłem dzieciństwo, za płotem były gospodarstwa, gdzie piękne jabłka kusiły do zrywania mówił na uroczystym otwarciu Andrzej Furman, pomysłodawca.

  Prace przy powstawaniu parku rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. W piątek uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andrzej Furman z małżonką, starosta Krzysztof Habura, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, wójt gminy Ksawerów Adam Topolski z przedstawicielami władz gminy oraz Łukasz Tarapacz, specjalista od ogrodów. Prezydent, dziękując Andrzejowi Furmanowi, wręczył mu drzewko. To katalpa.

  Pierwsi zwiedzający zachwycili się setkami ż. W Afloparku powstało 12 rabat dużych i 6 małych oraz rabata z pnącymi żami, każda w innej tonacji. Jest ich 158 odmian, w tym wiele niedostępnych na rynku. Podziwiać można 3330 żanych krzewów.

  Ogród to nie tylko kwiaty, ale praca ludzi. Jest też zaduma nad pięknem kwiatów, czyli miejsce magiczne powiedziała Janina KielanowiczMarciniak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej ży. – że sadzone były jesienią, dopiero się ukorzeniają. W następnych latach będziemy podziwiać ich urodę.

  Nad królową kwiatów oraz całymi grupami roślin liliowców, powojników i ozdobnych czosnków czuwa Łukasz Tarapacz, ogrodnik firmy od 8 lat.

  Druga część Afloparku, ta po stronie Pabianic, będzie otwarta na jesień. Jest znacznie większa, a na jej terenie będzie m.in. oczko wodne, skrzynie z ziołami, owocowe drzewa, wąwóz. Nie zabraknie również ogromnej ilości kolorowych kwiatów.

  Udostępnij