• News will be here
 • Najprawdopodobniej jesienią pacjenci przyjmowani będą w nowoczesnym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Pachnie tu nowością i jest nowy sprzęt.

  Modernizacja SOR-u wraz z budową lądowiska dla helikopterów to jedna z największych inwestycji w dziejach naszego szpitala. By sprostać ostrym wymaganiom stawianym przez Ministerstwo Zdrowia, należało dokonać remontu tej części budynku. Nie było to proste zadanie, ponieważ wiąże się z ogromnymi kosztami. Na szczęście władze PCM pozyskały dużą dotację na to zadanie (ponad 7 mln zł). Niestety, w trakcie okazało się, że zmieniły się wytyczne, co do organizowania takich oddziałów. W porę jednak udało się zmienić pewną część projektu.

  Prace trwały od marca 2019 roku. To był gruntowny remont. Wyburzono stare ściany, zmieniono nieco układ pomieszczeń, położono również nowe instalacje, wymieniono podłogi, sufity, położono tynk. Oddział wyposażono w nowy sprzęt i meble. Ponadto SOR powiększono do 1000 mkw. Jakim cudem? Pokoje należące do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii „zniknęły” na rzecz SOR-u.

  Kolejne udogodnienie to przeniesienie pracowni RTG z pierwszego piętra właśnie na SOR. To bardzo ułatwi sprawę, ponieważ dotąd pacjenci z urazami musieli udać się na badania do innej części szpitala. Dla personelu zaś to spora oszczędność czasu. Nowością będzie również winda, która z parkingu zabierze pacjentów niepełnosprawnych oraz tych mających problemy z poruszaniem się.

  PCM wyposażyło SOR w sprzęt medyczny oraz meble. Najnowszy nabytek to wózek do transportu chorych (na zdjęciu). W czasie transportu możliwe jest monitorowanie funkcji życiowych pacjenta, wózek posiada bowiem specjalne oprzyrządowanie, które umożliwia ustawienie aparatury medycznej. Zakup sfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU. Dodatkowy fundusz został utworzony na walkę z COVID-19. Personel wyposażony zostanie również w specjalne karty otwierające drzwi do oddziałów.

  Szpital nie skupia się tylko i wyłącznie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Na innych oddziałach również trwają prace. Pabianickie Centrum Rehabilitacji na przykład przygotowuje dla pacjentów nowe pomieszczenie – pracownię światłolecznictwa. Światłolecznictwo jest działem fizykoterapii, w którym wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, widzialne oraz nadfioletowe. Do zabiegów światłoleczniczych znajdują zastosowanie 2 rodzaje filtrów: czerwony i niebieski.

  Filtr czerwony przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone. Stosuje się go w stanach zapalnych tkanek miękkich, w celu przyspieszenia resorpcji wysięków, w uszkodzeniach skóry i źle gojących się ranach, w mięśniobólach, a także do neutralizacji promieni ultrafioletowych w razie ich przedawkowania, w celu zmniejszenia napięcia mięśni przed zabiegami kinezyterapeutycznymi lub masażem. Filtr niebieski przepuszcza promienie niebieskie, natomiast ogranicza podczerwone (cieplne). Promienie przepuszczone przez ten filtr wykazują działanie przeciwbólowe i uspokajające oraz powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Filtr niebieski stosuje się w nerwobólach, stanach pourazowych, odmrożeniach, przeczulicy i zaburzeniach naczynioruchowych.

   

  Udostępnij