• Od 16 do 22 września we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). W ramy prowadzonych działań wpisał się także kaskadowy pomiar prędkości (18 września).

  Road Safety Days to działania policji ruchu drogowego ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników.

  Poza standardowymi działaniami policjantów z „drogówki” w całym kraju 18 września prowadzona była akcja kaskadowego pomiaru prędkości.

  – Kaskadowy pomiar prędkości to policyjna strategia polegająca na kontroli prędkości przez wiele załóg policji na określonym odcinku drogi mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej policji. – Ci, którzy nagminnie ignorowali przepisy, nie mogli liczyć na taryfę ulgową. Patrolom towarzyszyła nietypowa postać – kostucha. Symbol śmierci miał oddziaływać prewencyjnie na uczestników ruchu drogowego i docierać do świadomości tych, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów.

  Dane od 1 stycznia do 31 sierpnia:

  2020 rok:

  Wypadki: 39

  Ofiary śmiertelne: 7

  Ranni: 40

   

  2019 rok:

  Wypadki: 34

  Ofiary śmiertelne: 6

  Ranni: 37

  W tym roku głównymi przyczynami wypadków były nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom i nieprawidłowe omijanie. W 2019 roku – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom oraz niechronionym uczestnikom ruchu.

   

  Udostępnij