• News will be here
 • Były senator przegrał walkę z koronawirusem. Miał 70 lat!

  To wiadomość z ostatniej chwili. Niestety, Andrzej Owczarek był w ciężkim stanie.
  Kilka dni temu pisaliśmy, że rodzina prosi wszystkich o modlitwę. Nawet osoby niewierzące. W czwartek odbyła się msza w intencji byłego senatora. Zamówili ją samorządowcy.
  – Błagam Wszystkich o modlitwę w intencji zdrowia mojego ukochanego męża Andrzeja. Niewierzący też się módlcie. Was Bóg najchętniej wysłuchuje – apelowała jego żona.

  Andrzej Owczarek odszedł dzisiaj – w piątek, 6 listopada. Znajomi, rodzina, bliscy są w żałobie. Na Facebookowym profilu radnego sejmiku wojewódzkiego pojawia się coraz więcej kondolencji.

  *

  Andrzej Owczarek uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach, w którym w 1968 uzyskał świadectwo dojrzałości. Ukończył w 1974 studia na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, po których pracował jako nauczyciel historii w Liceum Ekonomicznym w Łasku i szkole podstawowej w Sędziejowicach. W 1980 wstąpił do „Solidarności”. Został internowany w stanie wojennym na okres od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982.

  W latach 1990-2005 był m.in. radnym miejskim oraz przez dwie kadencje burmistrzem miasta i gminy Łask (1990-1998). Objął funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łasku.

  W 2005 z ramienia Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu sieradzkim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 108.851 głosów. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 55.097 głosów. W 2015 nie został wybrany na kolejną kadencję. W 2018 został natomiast wybrany do sejmiku łódzkiego VI kadencji. W 2019 bez powodzenia kandydował na posła.

  Organizował charytatywne bale senatorskie, których dochód przeznaczany był na Pabianickie Centrum Medyczne oraz stypendia dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin.

  Udostępnij