• Od niedawna działa nowa strona internetowa dotycząca Pabianic. Pod adresem historiapabianic.ddns.net miłośnicy historii miasta znajdą sporo ciekawych informacji.

  Na pomysł stworzenia strony wpadł Marek Krzemiński, 17-letni uczeń technikum, w marcu 2020 roku na początku lockdownu spowodowanego przez koronawirusa.

  – Wszystko zaczęło się od przeglądania starych planów miasta z początku XX wieku. Zauważyłem trud z jakim odczytuje się mapy. Nie były one wówczas tak dokładne, aby je bezproblemowo odczytać, więc postanowiłem jedną z nich przenieść na dzisiejszy plan miasta. Usunąłem ulice, których wówczas nie było. Wtedy zdałem sobie sprawę, że wiele osób może mieć problem z odczytaniem tak starych map, dlatego postanowiłem zrobić więcej przekładów – opowiada Marek Krzemiński.

  Kolejnym wyzwaniem dla niego okazał się łatwy dostęp do powstałych map przez inne osoby. Musiał wybrać wygodną formę dla użytkowników, padło na stronę internetową.

  – Chciałem, aby zawierała wiele danych historycznych w jednym miejscu, dzięki czemu nie trzeba byłoby szukać ich w różnych źródłach. Zdawałem sobie sprawę z tego, że podjęcie się tak ogromnego projektu samemu może być bardzo trudne i czasochłonne. Postanowiłem zwrócić się o pomoc do Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic – dodaje.

  Członkowie Towarzystwa chętnie ruszyli z pomocą. Udostępnili posiadane w swoich zbiorach stare fotografie, plany, przygotowali pierwsze opisy. W akcję włączyli się też inni mieszkańcy Pabianic.

  – Mając do dyspozycji parę kompetentnych osób, byłem w stanie podzielić zadania, odpowiednie dla każdego z nich. Sam postanowiłem być odpowiedzialny za stworzenie strony i jej wygląd. Nie miałem za dużego pojęcia o tym. Zacząłem od pierwszych zarysów, a z czasem uczyłem się coraz bardziej zaawansowanych technik. Reszta zespołu zajęła się zdobywaniem potrzebnych informacji i ich redagowaniem. Dzięki współpracy grupy połączyliśmy wartość historyczną dawnych dzieł kartograficznych ze współczesnymi technikami graficznymi, mogąc tym samym przedstawić je w wygodnej, przystępnej i czytelnej formie. Wszystko to udało się zamieścić na łatwej w obsłudze, interaktywnej mapie. Z czasem pojawiały się kolejne pomysły, takie jak postaci historyczne, mapy źródłowe – mówi młody badacz.

  Strona cały czas jest w rozbudowie, dlatego autorzy zwracają się do mieszkańców Pabianic z apelem o pomoc. Każdy może stać się współautorem strony, przesyłając zdjęcie, opis czy inną ciekawostkę dotyczącą naszego miasta.

  Dane można przesyłać na adres: historiapabianic@gmail.com

  Udostępnij