• News will be here
  • We wtorek, 7 grudnia, odbędzie się sesja budżetowa Sejmiku Województwa Łódzkiego, na której zostanie przyjęty budżet na 2022 rok. Pabianiccy radni Koalicji Obywatelskiej zgłoszą 3 poprawki. Czy zostaną zaakceptowane?

    Radni KO złożą do budżetu województwa łódzkiego na rok 2022 trzy wnioski: z działu transport i łączność, oświata i wychowanie oraz ochrona zdrowia. Chodzi o budowę osławionego już bezkolizyjnego przejazdu na ul. Lutomierskiej, zakup podłóg lub ścianek interaktywnych do pabianickich przedszkoli i uruchomienie w PCM rehabilitacji postcovidowej.

    Ciąg dalszy batalii o przejazd na Lutomierskiej

    GDDKiA oddział w Łodzi, który obecnie zarządza drogą krajową nr 71, nie przewiduje realizacji takiej inwestycji. Jako powód wskazuje fakt, że wraz z planowanym na rok 2023 oddaniem do ruchu odcinka drogi S14 (zachodniej obwodnicy Łodzi) istniejący odcinek DK 71 zostanie automatycznie zaliczony do kategorii drogi wojewódzkiej. W związku z tym nasi radni wnioskują o zabezpieczenie środków na koncepcję i dokumentację projektową bezkolizyjnego skrzyżowania w kwocie 400 tys. złotych.

    – Samorząd powiatowy i samorządy gminne od lat zabiegają o to, aby na ul. Lutomierskiej powstał bezkolizyjny przejazd kolejowy. To bardzo ważne dla mieszkańców powiatu i naszych gmin, ponieważ w przypadku braku działania w tym kierunku niedługo czeka nas paraliż komunikacyjny – mówił podczas sobotniego briefingu prasowego w sprawie budżetu województwa starosta Krzysztof Habura.

    Czy w końcu uda się zrealizować ten pomysł?…

    Nowoczesne przedszkola

    Pabianiccy politycy proponują także kupno podłóg lub ścianek interaktywnych do wszystkich pabianickich przedszkoli publicznych. To produkt, który w 2016 roku zdobył tytuł zabawki roku.

    – Chodzi o zakup bardzo nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeń, które umożliwiają szereg kreatywnych zajęć. Technologia nowa, jeszcze u nas nieobecna. Widzieliśmy jak działają takie ściany i podłogi i jesteśmy przekonani, że poparty wniosek doskonale sprawdzi się we wszystkich placówkach – zapewniał w czasie konferencji Arkadiusz Jaksa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

    Takie urządzenia wpływają na rozwój motoryki, koordynacji wzrokowej i ruchowej, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji dzieci. Obraz, który wyświetlany jest przy pomocy rzutnika, daje efekt wirtualnego dywanu, na którym przedszkolaki mogą się bawić i uczyć.

    Koszt takiej technologii to średnio 15 tys. złotych. W Pabianicach funkcjonuje 12 przedszkoli publicznych. Zakup urządzenia do każdej placówki dałby więc koszt 180 tysięcy.

    Rehabilitacja po covidzie

    Nasz samorząd chciałby ponadto uruchomienia w Pabianickim Centrum Medycznym programu rehabilitacji postcovidowej wraz z doposażeniem dedykowanego oddziału w niezbędny sprzęt medyczny. Programem objęte zostałyby 3 grupy docelowe: osoby do 18. roku życia z uwzględnieniem wsparcia psychologicznego z uwagi na ograniczony dostęp do specjalistów, osoby aktywne zawodowo do 65. roku życia oraz seniorzy.

    – Poprawka trzecia dotyczy rehabilitacji pocovidowej ze szczególnym uwzględnieniem psychologii dziecięcej. Sytuacja pandemii odbiła się bowiem bardzo negatywnie na naszych milusińskich – powiedział w sobotę Robert Kraska, członek Zarządu Powiatu.

    Koszty rehabilitacji jednego pacjenta to 5 tys. złotych miesięcznie. Proponowana kwota w ramach wniosku do budżetu województwa wynosi 7 mln złotych.

    Czy zacne pomysły polityków pabianickiej Koalicji Obywatelskiej docenią władze województwa, okaże się niebawem. To od ich przychylności zależy bowiem, czy będziemy cieszyć się z tych inwestycji.

    Udostępnij