• News will be here
  • Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że dziś Środa z Profilaktyką – o uzależnieniu od tytoniu.

    Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Jeśli zrobisz to przed 40. rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

    – Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory. Papierosy przyczyniają się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawał serca, zakrzepicę żył oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

    Jest wiele nowotworów, na które narażeni są szczególnie palacze tytoniu, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponaddwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę.

    Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

    po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca

    do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna

    po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca

    po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc

    po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

    Gdzie szukać pomocy?

    W ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) działają poradnie antynikotynowe. Placówki oferują specjalistyczną pomoc w rzuceniu wyrobów tytoniowych. Pacjenci mogą zgłosić się bez skierowania.

    Dodatkowe wsparcie można otrzymać pod numerem: 801-108-108 Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

    Szczegóły akcji na stronie internetowej NFZ.

    Udostępnij