• News will be here
  • W połowie lipca na wycieczkę do Gniezna wybrali się turyści z pabianickiego PTTK. Na Wzgórzu Lecha, gdzie stoi katedra, poznawali historię początków państwa polskiego.

    Pod koniec VIII wieku na Wzgórzu Lecha wśród jezior wzniesiono warowny gród. Pierwszy kościół powstał z inicjatywy Mieszka I. W czasach Bolesława Chrobrego wzniesiono w tym miejscu okazałą świątynię.

    – W podziemiach możemy zobaczyć fragmenty pierwszych romańskich budowli – powiedziała przewodniczka naszych turystów.

    Obecną Archikatedrę Prymasowską pw. Wniebowzięcia NMP wybudowano w XIV wieku. W jej centralnym punkcie ustawiony jest relikwiarz w kształcie trumny z XVII wieku, gdzie umieszczone są szczątki św. Wojciecha.

    Przewodniczka przypomniała dzieje patrona Polski i Gniezna: – Wojciech przybywa na dwór Bolesława Chrobrego jako biskup misyjny. Z Gniezna udaje się pod eskortą wojów do Gdańska. Stamtąd na tereny pogańskich Prus.

    23 kwietnia 997 roku Wojciech ponosi śmierć męczeńską. Chrobry wykupuje ciało biskupa, szczątki przewozi do Gniezna i składa w katedrze. Papież Sylwester II ogłasza Wojciecha świętym męczennikiem.

    Następnie pabianiczanie zwiedzili skarbiec muzeum archidiecezjalnego, który mieści najstarsze w Polsce eksponaty. W sali poświęconej św. Wojciechowi można zobaczyć kopię relikwiarza na głowę oraz miniaturę trumny z katedry.

    W świątyni turyści podziwiali słynne Drzwi Gnieźnieńskie z brązu z 1170 roku. 18 płycizn przedstawia sceny z życia św. Wojciecha. Obok drzwi umieszczono portrety pięciu władców Polski, których koronowano w Gnieźnie. Byli to: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.

    – Podczas koronacji dwóch ostatnich władców przeszło przez te ogromne drzwi – dowiedzieli się uczestnicy wycieczki.

    Po wejściu na wieżę katedry podziwiano miasto i okolice. Spacer z przewodnikiem po uroczym Gnieźnie zakończył cykl wycieczek PTTK „Poznajemy stolice Polski”.

    – Oprócz Gniezna na wcześniejszych wycieczkach zwiedziłam Poznań, Płock, Kraków i Warszawę – podsumowała zadowolona Kasia, turystka z Pabianic.

    foto: Ol.

    Udostępnij