• Z Pabianic do Niemodlina. Jak rozwija się nasz Europejski Park Rzeźby.

  Początek inicjatywy Europejskiego Parku Rzeźby A&A sięga czerwca 2011 roku. Wówczas w centrum Pabianic podczas I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego powstały pierwsze dzieła wchodzące w skład stałej parkowej ekspozycji. 10 rzeźb stworzyli twórcy z Polski, Mołdawii, Szwecji, Meksyku i Włoch.

  – Przez kolejne lata park wzbogacał się o kolejne dzieła międzynarodowych twórców. W chwili obecnej w parku, zlokalizowanym przy polu golfowym, można podziwiać 18 rzeźb. Pandemia pokrzyżowała nam plany organizacji plenerów rzeźbiarskich, ale mimo to w ostatnich latach w parku pojawił się „Ostrokwiat” Aleksandra Dynarka czy „Nierozłączność” Tomasza Koclęgi – mówi Dorota Tomaszewska, dyrektor Europejskiego Parku Rzeźby A&A.

  Na przestrzeni lat park mógł się również pochwalić przynajmniej kilkoma znaczącymi sukcesami. Przez rok w Europejskim Parku Rzeźby A&A można było podziwiać dzieła Magdaleny Abakanowicz – najznakomitszej polskiej rzeźbiarki, znanej na całym świecie. Kompozycja „Mutantów” i „Głowa” przyciągnęły rzeszę odwiedzających. Z kolei kilka lat później tygodnik „Polityka” zaliczył Europejski Park Rzeźby A&A do „10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach”.

  Plany na rozwój parku zmieniały się wielokrotnie, nierzadko z przyczyn niezależnych od inicjatorów. Pomysłodawcom od początku zależało jednak na jak najszerszej promocji sztuki rzeźbiarskiej wśród nowych odbiorców. Pod koniec roku powstała idea poszerzenia inicjatywy i reprezentacja parku rzeźby rozpoczęła rozmowy na temat współpracy z zespołem Zamku Książęcego Niemodlin, ulokowanym na terenie województwa opolskiego. Kolejne rzeźby zagoszczą w zamkowym parku prawdopodobnie już w tym roku.

  Mający ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce. Z kolei park wokół zamku Niemodlin wraz z arboretum w Lipnie stanowi integralne założenie parkowe, którego autorami byli dawni właściciele zamku w Niemodlinie. Niewielki obszar zieleni wokół samego zamku w II połowie XVIII wieku przekształcono w park o charakterze angielskim z interesującymi gatunkami drzew, z czego część okazów to ponadstuletnie drzewa, cenne ze względu na wiek i rozmiary.

  Czy to oznacza, że Europejski Park Rzeźby A&A znika z Pabianic?

  Absolutnie nie. Inicjatorzy parku mają nadzieję, że filia parku rzeźby na terenie parku Zamku w Niemodlinie jedynie przyczyni się do dynamicznego rozwoju parkowej inicjatywy. Europejski Park Rzeźby A&A w Pabianicach pozostaje otwarty dla zwiedzających, a w niedalekiej przyszłości zostaną zaprezentowane wspólne działania – zapewnia dyrektor Dorota Tomaszewska.

  foto: Park Rzeźby

  Udostępnij

  1. Super! Byłam w Niemodlinie. Przepiękny zamek i super pomysł. Pabianice tylko na tym zyskają!

  2. Ale mi wiadomość. Przecież Właściciel Pola Golfowego , na którym stoją rzeźby jest Właścicielem Zamku w Niemodlinie….Przeniósł zabawki…

  3. Na Zamku powstaną nowe rzeźby. Inicjatywa parku rozszerza się jedynie na dwa obiekty.

  Możliwość komentowania została wyłączona.