• Dzisiaj, 30 czerwca, w naszym szpitalu odbyła się konferencja pt. Projekt „Dostępność Pabianickiego Centrum Medycznego Sp. z o.o.” sposobem na dostosowanie szpitala do potrzeb wszystkich pacjentów. Do PCM przyjechał m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

  W briefingu uczestniczyli: prezes PCM Witold Olszewski, prezydent Grzegorz Mackiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, senator Maciej Łuczak, poseł Marek Matuszewski i pełnomocnik wojewody łódzkiego do spraw seniorów Emilia Błaszczyk.

  Jestem pod ogromnym wrażeniem tego rozmachu i zmian, które tutaj się dokonały. Byłem na rozpoczęciu tego projektu i już wtedy mówiłem, że to ważne, że ten szpital przywiązuje bardzo dużą wagę do spraw dostępności. Nasz rząd, jak państwo wiedzą, realizuje program „Dostępność plus”, który nie jest programem tylko i wyłącznie „likwidującym schodki”, jak potocznie rozumowane jest likwidowanie barier. Jest to program, który ma wreszcie doprowadzić do sytuacji, w której obywatel z niepełnosprawnością może normalnie uczestniczyć w życiu we wszystkich jego wymiarach. Program „Dostępność plus dla zdrowia” jest elementem tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest program „Dostępność plus”, gdzie uruchamiamy takie aspekty jak dostępność kultury, turystyki – mówił dziś Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych. – Nasz rząd doprowadził do sytuacji, w której człowiek z niepełnosprawnością może wreszcie korzystać ze wszystkich aspektów życia. Nie mówimy wyłącznie o rehabilitacji, opiece – mówimy o prawach obywatelskich. Program „Dostępność plus dla zdrowia” pokazuje, że także w obszarze opieki zdrowotnej obywatel z niepełnosprawnością jest dla nas tak samo ważny, jak każdy inny. Pabianickie Centrum jest przypadkiem zupełnie wyjątkowym. Szczególnie chcę zwrócić uwagę nie tylko na dostępność architektoniczną, ale także dostępność cyfrową, która jest ważna dla pacjentów niewidomych. Pozwala im np. samodzielnie korzystać ze strony internetowej. Należy także zwrócić uwagę na troskę o kobiety. Właśnie w programie „Dostępność plus dla zdrowia” dbamy o to, aby podnosić jakość i dostępność usług ginekologicznych. Także Państwowy Fundusz Rehabilitacji uruchomił teraz oddzielny program, mający na celu dostosowanie gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnością ruchową. Cieszę się, ze w tym programie również w tym szpitalu Oddział Ginekologiczny został objęty tymi działaniami i że kobiety z niepełnosprawnością będą mogły czuć, że są tak samo ważne jak inne kobiety, inne matki korzystające z tych usług.

  Projekt „Dostępność plus” w Pabianickim Centrum Medycznym rozpoczęto 1 września 2022 roku. Dzisiaj nadszedł czas podsumowania.

  Kwota dofinansowania to ponad 1.927.000 zł, niecałe dwa miliony. Wykorzystaliśmy ją co do grosza na ważne aspekty tego projektu. Znajdujemy się teraz przed Oddziałem Ginekologii i Położnictwa ze względu na to, że właśnie ten oddział pozyskał dużo sprzętu medycznego, np. nowe fotele ginekologiczne i urządzenia KTG. Projekt budowaliśmy w trzech komponentach. Jest to komponent architektoniczny – dwie nowe windy dla pacjentów z niepełnosprawnościami, oddane do użytku kilka dni temu. Poprzednie windy wyprodukowane były w latach 70., więc dla szpitala jest to ogromnie ważna inwestycja. Cieszymy się, że dzięki temu pomożemy naszym pacjentom – powiedział prezes PCM Witold Olszewski. – Komponent cyfrowy to nowa strona internetowa naszego szpitala, w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przygotowana została w systemie WCAG 2.1. Jest prosta, intuicyjna, ma służyć pacjentowi, aby odnalazł najważniejsze informacje, potrzebne do tego, by poruszać się po szpitalu, odnaleźć niezbędne informacje dotyczące placówki. Komponent informacyjny dotyczący zakupu sprzętu medycznego jest równie ważny. Sprzętu jest naprawdę bardzo dużo. Są to urządzenia KTG, EKG, łóżka bariatryczne, wagi bariatryczne, nowe materace przeciwodleżynowe, łóżka dla Oddziału Intensywnej Terapii. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wykorzystać właśnie te fundusze na ten cel.

  Jest również komponent szkoleniowy dla pracowników PCM, dotyczący szczególnie kursów języka migowego, a także kursów dotyczących tego, jak pracować z pacjentem z niepełnosprawnościami.

  Bardzo cieszę się, że te pieniądze trafiły do naszego szpitala. Myślę, że będziemy aplikować też o następne środki, bo nie ukrywamy, że szpital potrzebuje tych pieniędzy na dalszy rozwój. Obsługuje on nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również całego powiatu – dodał senator Maciej Łuczak.

  Głos zabrał poseł Marek Matuszewski: – Rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo wspiera właśnie takie placówki. Pan minister szczególnie dba o osoby niepełnosprawne i takie inwestycje są właśnie tego przykładem. Rozmawiałem z pacjentami pytając o personel. Mają wyłącznie same dobre opinie na temat lekarzy i pielęgniarek. Ten szpital podnosi poziom leczenia i za to trzeba również bardzo serdecznie podziękować personelowi. Szpital pięknieje, jest coraz więcej nowych inwestycji i, jak już było powiedziane, myślę, że pan minister nadal będzie wspierał tę placówkę. My będziemy zabiegać, aby wpływało jak najwięcej milionów na rzecz szpitala. Pan minister dba o wszystkie szpitale, szczególnie jeśli chodzi o opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w całej Polsce. Ten program jest bardzo dobry i myślę, że będzie kontynuowany.

  Prezydent Grzegorz Mackiewicz podsumował: – Od kilku lat bardzo mocno podnosimy poziom wyposażenia i wykształcenia, a także doboru personelu medycznego. Mamy kilka oddziałów, które są wiodącymi w województwie łódzkim. Mamy dużo nowoczesnego sprzętu i zawsze ten aspekt dostępności, poszerzania i polepszania infrastruktury cyfrowej czy wind, schodził na dalszy plan. Były ważniejsze inwestycje w sprzęt medyczny, w pozyskiwanie nowych lekarzy. Przyszedł czas, aby ten program pozwolił uzupełnić nam tę lukę i nie tylko dorównać, ale przede wszystkim, łącznie ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, który był niedawno oddawaną inwestycją, stworzyć naprawdę nowoczesne wejście do szpitala. To nie tylko drzwi w postaci SOR-u, ale także pozostałych komponentów, o których mówił pan prezes. Wszystkie one umieszczają szpital pabianicki w czołówce szpitali w Polsce. Jestem przekonany, że pod tym kierownictwem i przy wsparciu pana ministra, szpital działać będzie bardzo prężnie.

  foto: red.

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Jaki jest ten szpital dla niepełnosprawnych ? Wystarczy spróbować zaparkować na niebieskiej kopercie – są aż 3 przy budynku szpitala i 4 100 metrów od wejścia do budynku. Te przed budynkiem stale ją zajęte przez pracowników szpitala mających niebieską kartę niepełnosprawnego kierowcy.

  Możliwość komentowania została wyłączona.