• W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Pabianicach zapachniało już odświętnym śniadaniem.

  Na wielkanocne spotkanie do WTZ w środę, 13 marca, przybyli między innymi: wiceprezydent Marek Gryglewski, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, członek zarządu RP Robert Kraska, prezes PCM Witold Olszewski, dyrektor administracyjny PCM Adam Marczak, naczelnik wydziału spraw społecznych UM Ewa Smuga, dyrektor MCPS Katarzyna Cegiełka, rzeczniczka policji Agnieszka Jachimek, rzeczniczka starostwa Joanna Kupś, prezes banku Anita Błochowiak, proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. Sławomir Ciebiada, a także uczestnicy i pracownicy WTZ.

  Spotkanie rozpoczęła szefowa WTZ Agnieszka Jaksa:Dzisiejsze spotkanie jest o człowieku i uważności na drugą osobę. Mam poczucie, że każdy ze zgromadzonych gości, kto pracuje z człowiekiem, ma taką uważność.

  Zapowiedziała również niezwykłe przedstawienie wystawione przez uczestników, w trakcie którego wykonali m.in. utwór „Nie lękajcie się” oraz recytowali wiersze.

  Uczestniczki WTZ, Ola i Angelika, opowiedziały w trakcie spotkania o swoich przygotowaniach do  zawodu kucharza. Na koniec wypowiedzi Ola dodała: – Jesteście dla mnie ogromnym wsparciem, dajecie mi swoją obecność i bardzo się Wami cieszę! Jesteście dla mnie cudowni, kochani, najwspanialsi!

  O swoich losach zawodowych opowiedzieli też Kuba i Agnieszka.

  – Jesteśmy osobami niepełnosprawnymi, ale trzeba traktować nas na równi z ludźmi zdrowymi, brać pod uwagę to, co czujemy, co umiemy robić, uczyć nas podejmowania własnych decyzji. Chcemy wyrzucić bariery, bo jesteśmy równi ze zdrowymi osobami. Cieszymy się każdym dniem, tym, co mamy. A co jest najważniejsze? Wcale nie pieniądze, tylko zdrowie i szacunek do drugiego człowieka – powiedziała Agnieszka.

  W środę w Warsztacie Terapii Zajęciowej nie zabrakło oczywiście akcentów związanych z Wielkanocą. Życzenia do całej kadry oraz uczestników uczestników WTZ skierował przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak: – Dla mnie dzisiejsze spotkanie to takie rekolekcje. Słowa padające z waszych ust, wasze przemyślenia i głębokie treści, które przedstawiliście tak prosto, zwyczajnie, nabrały nowego znaczenia. Na święta, które się zbliżają, życzę, abyście byli zdrowi, uśmiechnięci i radośni.

  Głos zabrał również prezes PCM Witold Olszewski: – Życzę państwu zdrowych, spokojnych świąt. Życzę, abyśmy wszystko, co złe, zostawili za sobą, abyśmy mogli odpocząć, zrelaksować się, a także pomyśleć o tym, co duchowe, o zmartwychwstałym Chrystusie.

  Odpowiadając na potrzeby obecnych na spotkaniu uczestników WTZ, obiecał dostępność miejsc pracy w PCM dla osób z niepełnosprawnościami.

  O swoim doświadczeniu z WTZ mówiła też Anita Błochowiak:Miałam okazję współpracować z Warsztatem, gdy się tworzył. Wtedy wszystko wydawało nam się niemal niemożliwe. Minęło tyle lat, a uczestnicy nadal znajdują tutaj ciepło, uśmiech i serce. A to jest najważniejsze. Każdy z was ma jakiś dar i widać to w działaniach, jakie wykonujecie, w śpiewie, pracach plastycznych. Życzę dużo, zdrowia, uśmiechu i radości.

  Szczególne podziękowania skierowała do uczestników Ewa Smuga:Obdarowaliście nas światłem. Dziękuję, że mogliśmy czerpać z waszego dobra, waszej radości i miłości. Życzę, abyście z tym światłem poszli do swoich domów, przyjaciół, rodzin, abyście nieśli je dalej.

  Swój podziw nad zaangażowaniem „diamencików” wyraziła dyrektor MCPS Katarzyna Cegiełka:My, pełnosprawni, często nie mamy w sobie takiej pasji, jaką widać w was. Macie w sercach, czego sama bardzo wam zazdroszczę…

  Z życzeniami zwrócił się także wiceprezydent Marek Gryglewski, zaznaczając przy tym, jak ważne jest to, że uczestnicy WTZ są pełnoprawni. Podkreślił, że przebywanie w ich towarzystwie jest dla członków samorządu przyjemnością. Swój podziw skierował także do kadry i uczestników WTZ komendant pabianickiej policji Jarosław Tokarski, mówiąc, jak ceni sobie dobre relacje z całymi Warsztatami oraz podziwia sposób zorganizowania przedstawienia. Nie zabrakło też życzeń świątecznych od Zarządu Powiatu, które do całego WTZ skierował Robert Kraska.

  Wszyscy obecni mieli okazję tego dnia zjeść wspólne śniadanie wielkanocne przygotowane przez „warsztatowców” w pracowni gospodarstwa domowego, a później poświęcone przez proboszcza parafii Chrystusa Króla ks. Sławomira Ciebiadę.

  Odbyły się także warsztaty, których celem było rozwijanie u uczestników i zgromadzonych gości uważności. W takich zadaniach, jak np. przenoszenie na łyżce jajka, brali udział m.in. dyrektor PUP Magdalena Werstak oraz wiceprezydent Marek Gryglewski. Można było także przyjrzeć się pokazowi języka migowego.

  Na podsumowanie tego jakże miłego spotkania każdy z gości otrzymał symboliczny koszyczek wykonany własnoręcznie przez uczestników WTZ.

  tekst i foto: Karolina

  Udostępnij