• Pabianickie Centrum Medyczne kupiło wysokiej klasy urządzenie, które posłuży do diagnostyki i leczenia pacjentek oddziału ginekologiczno-położniczego. To nowoczesny histeroskop.

  Zabieg z jego użyciem, zwany histeroskopią, należy do małoinwazyjnych metod endoskopowych, a te są wykorzystywane w medycynie coraz częściej, m.in. ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa pacjentów. Szpital w Pabianicach miał już takie urządzenie, ale w porównaniu z nowym jego możliwości były znacznie mniejsze.

  – Teraz w trakcie tego samego zabiegu jesteśmy w stanie zdiagnozować polipa w jamie macicy lub mięśniaka podśluzówkowego i od razu go wyciąć – tłumaczy doktor Dariusz Owczarek, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego.

  Podejrzenie ich obecności nie stanowi jedynego wskazania do histeroskopii. Są na nią również kierowane pacjentki z nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych, wadami macicy oraz patologią endometrium. Co ważne, takim zabiegom może być poddana każda kobieta, bez względu na wiek.

  Lekarze z PCM nie kryją zadowolenia z nowego sprzętu, bo w niektórych szpitalach wciąż przeprowadza się je „na ślepo”.

  – Oznacza to „wyłyżeczkowanie” jamy macicy w tradycyjny sposób. Dzięki histeroskopowi, wyposażonemu w kamery o wysokiej rozdzielczości, jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć jamę macicy i pobrać celowane wycinki do badań. A to niezwykle ważne w diagnostyce patologii endometrium – dodaje doktor Owczarek.

  Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu dożylnym, krótkotrwałym, a pacjentka może wrócić do domu już po dwóch godzinach od zabiegu, gdyż badanie nie powoduje dolegliwości i nie ma po nim konieczności hospitalizacji.

  Jak podkreśla kierownik oddziału, histeroskopia jest złotym standardem w diagnostyce jednego z najczęściej niepokojących objawów u kobiet, czyli nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Już pierwsze dni, odkąd urządzenie trafiło na ginekologię i położnictwo, pokazały, jak bardzo jest potrzebne – niemal każdego dnia przeprowadza się tutaj kilka zabiegów z wykorzystaniem nowego sprzętu.

  Udostępnij