• News will be here
  • Dzisiaj (22 czerwca) przed ratuszem zjawił wicewojewoda łódzki. Wraz z prezydentem i wiceprezydentem Pabianic oraz członkiem gabinetu politycznego Jarosława Gowina opowiadał o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

    Konferencja prasowa zorganizowana została, by przedstawić bliżej SIM, czyli spółkę prawa handlowego utworzoną przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz osiem samorządów województwa łódzkiego.

    Tematem naszego dzisiejszego spotkania będzie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, fantastyczny pomysł, w jaki zdecydowaliśmy się wspólnie z ośmioma samorządami wejść, ponieważ jesteśmy przekonani, że ma ona rację bytu i powodzenia, bo jest dosyć dobrze skonstruowana i w mojej ocenie dobrze zarządzana – rozpoczął prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Razem ze mną jest wicewojewoda łódzki, jeden z pomysłodawców i twórców SIM-u na terenie województwa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że zaprosił nas do tej inicjatywy. Witam też Gracjana Majewskiego, który jest członkiem gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina, oraz wiceprezydent Aleksandrę Jarmakowską-Jasiczek, która ze strony Urzędu Miejskiego w Pabianicach prowadzi ten projekt i  będzie go koordynowała.

    Zadaniem SIM Łódzkie sp. z o.o. będzie budowa społecznych, komercyjnych mieszkań czynszowych z możliwością dojścia do własności. Spółka będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa. W Pabianicach jest to teren przy ul. Zaradzyńskiej o powierzchni 7,5 tys. m2. Na sfinansowanie objęcia udziałów w spółce SIM miasto otrzymało 3 mln zł wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

    Jesteśmy w Pabianicach po to, żeby przekazać bardzo dobre informacje. Miasto otrzymało 3 miliony  złotych w ramach SIM na realizację 60 mieszkań, które na  początku będziemy budować. SIM Łódzkie to pierwsza tego typu inicjatywa na tym terenie, którą miałem przyjemność organizować i nią zarządzać – mówił dzisiaj przed UM wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. – Jesteśmy ósmym SIM-em w Polsce. One teraz powstają jak grzyby po deszczu. Jest to nowa inicjatywa w ramach pakietu mieszkaniowego, który obowiązuje od stycznia tego roku i który daje nam konkretne narzędzia do tego, aby uzupełniać tę ogromną lukę mieszkaniową i budować tanie mieszkania z opcją dojścia do własności. One stymulują rozwój regionalny, ale przede wszystkim gwarantują argumenty dla młodych ludzi, żeby nie przesiedlali się do większych miast. To wzmocni Polskę regionalną.

    Wcześniejsze programy polegały na utworzeniu narodowego dewelopera, który będzie budować mieszkania. To się nie udało. Dzisiaj twórcy tej konkretnej inicjatywy działają odwrotnie i organizują sieć lokalnych deweloperów.

    W ramach SIM, do którego przystąpiły Pabianice, na początek planujemy wybudować 700 mieszkań. Docelowo będzie ich około 1600 – dodał wicewojewoda. – Zachęcamy gminy, które jeszcze nie włączyły się do SIM-u, żeby dołączyły do nas, bo ta inicjatywa to świetne narzędzie, aby uzupełniać dużą lukę mieszkaniową, jaka jest obecnie w Polsce. To nie ostatni SIM, mają powstać w województwie jeszcze przynajmniej dwa.

    W ramach Rządowego Funduszu Mieszkaniowego zagwarantowane jest ponad 60% finansowania całej inwestycji. Pierwsze 3 miliony trafiły już do Pabianic i przeznaczone będą na rozruch tej spółki i na jej pierwsze działania.

    – To cudowny program służący mieszkańcom – zauważył członek gabinetu politycznego wicepremiera Gracjan Majewski. – Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. To są młode rodziny, młodzi ludzie i to do nich adresowana jest inicjatywa, aby mogli spełnić swoje potrzeby mieszkaniowe w cenie poniżej ceny rynkowej. To po to, by ci ludzie zostali w Pabianicach i wiązali swoje losy z naszym miastem.

    Wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek przypomniała, że 8 czerwca spółka została założona, a ona podpisała w imieniu Pabianic umowę w formie aktu notarialnego. 2 lipca odbędzie się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym podjęte będą decyzje o utworzeniu Rady Nadzorczej, ustalony zostanie jej skład i prezes. Klucz doboru mieszkańców zostanie opracowany przez spółkę i samorząd. Gdy będzie gotowy, zostanie przyjęty uchwałą rady.

    Ścieżka dojścia do własności to minimum 15 lat. Lokatorzy będą musieli spłacać czynsz, w którym zawarty będzie zwrot. Każdy najemca musi wnieść wkład własny, który będzie po określonej stawce (min. 15%).

    Jak mówił prezydent Mackiewicz, miasto zastanawia się, czy nie wejść w inicjatywę z drugą działką, by rozwijać tkankę miejską. Włodarze zdecydują o tym w trakcie budowy pierwszych 60 mieszkań, które traktują jako pilotaż. Myślą m.in. o terenach podlegających po KZN przy ul. 20 Stycznia.

    SIM Łódzkie ma siedzibę w Radomsku. Program został przygotowany pod kierownictwem wicepremiera Jarosława Gowina. Uchwałę o utworzeniu spółki z miastem podjęto podczas 31. sesji Rady Miejskiej w Pabianicach. 

    Udostępnij