wosp

talk2me

talk2me

podnosniki

talk2me

talk2me

KulturaNowe Życie PabianicZ miasta

Są wstępne plany obchodów 80. rocznicy likwidacji getta

Są wstępne plany obchodów 80. rocznicy likwidacji getta

Wczoraj (13 stycznia) odbyło się spotkanie przedstawicieli pabianickich organizacji społecznych z reprezentantami ratusza. To w sprawie ustalenia programu obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w naszym mieście.

Jak czytamy na facebookowym profilu organizacji „Pabianicki Sztetl”, w maju przewidziane są oficjalne uroczystości w miejscu, gdzie stała synagoga oraz w rejonie dawnego stadionu Kruschender. To tam zgromadzono mieszkańców getta i dokonano ich selekcji.

„Wymieniona też zostanie aktualna, niezgodna z prawdą historyczną tablica na ul. Bóźnicznej, mówiąca o zburzeniu synagogi przez oprawców hitlerowskich” – informuje „Pabianicki Sztetl”.

Swoje propozycje obchodów zgłosili także członkowie Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic, Stowarzyszenia „Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan” i Klubu „Podróż Przez Pabianice”.

TMDP zrealizował już część swoich pomysłów. Miłośnicy wydali kalendarz upamiętniający społeczność żydowską Pabianic (otrzymamy go w zamian za wsparcie zbiórki na wystawę o husytach) i zebrali fundusze na tablice upamiętniające granice getta. Zostaną one wmurowane w nowy chodnik, który powstanie w czasie remontu ul. Warszawskiej. Ponadto Towarzystwo proponuje organizację Marszu Żywych i projekcję filmu „Sarid” (dokumentu autorstwa Zbigniewa Gajzlera przedstawiającego losy Żydów z pabianickiego getta po jego likwidacji).

„Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan” wyszło z pomysłem kwietniowych spotkań z historią i kulturą Żydów w Polsce. W maju chciałoby zorganizować  spotkania z ekspertami na temat losów Żydów w regionie łódzkim podczas II wojny światowej, spacer po terenie dawnego getta, zwiedzanie cmentarza żydowskiego (organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Strażnicy Pamięci. Guardians of Remembrance”), wystawę poświęconą wybranym pabianiczanom pochodzenia żydowskiego, wystawę w przestrzeni miejskiej oraz koncert upamiętniający rocznicę. W czerwcu zaś miałby się odbyć Festiwal Kultury Żydowskiej.

Klub „Podróż Przez Pabianice” zaproponował wystawę fotograficzną pokazującą dzisiejszy wygląd terenów dawnego getta i wystawę w przestrzeni miejskiej.

„Pabianicki Sztetl” będzie informował o kolejnych ustaleniach i szczegółach planowanych obchodów.

foto: „Pabianicki Sztetl”

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *