Inwestor kopalni w Porszewicach znów może ubiegać się o koncesję

W ubiegłym roku donosiliśmy o proteście mieszkańców Porszewic w związku z planowanym powstaniem kopalni piasku, potrzebnej do budowy drogi ekspresowej. W ostatnim czasie Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję, która umożliwia ponowne ubieganie się o koncesję na kopalnię…

Historia ma swój początek już w 2019 roku, kiedy to do wójta gminy Pabianice Marcina Wieczorka wpłynął wniosek o pozwolenie na wycinkę 13 hektarów lasu pod odkrywkową kopalnię nazwaną „Porszewice I”. Złożyła go Archidiecezja Łódzka, która jest właścicielem terenu. Udostępniła go prywatnemu inwestorowi na okres trzech lat. Mieszkańcy oraz różne organizacje są zdruzgotane. Dla nich tzw. Uroczysko w Porszewicach to teren o wyjątkowej wartości przyrodniczej, historycznej i turystycznej. Petycję internetową w sprawie zablokowania inwestycji podpisało ponad 1700 osób, jej papierową wersję podpisali mieszkańcy. Sprawę podjęła RDOŚ, występując o odwołanie decyzji i przeprowadzenie oceny wpływu na środowisko. Inwestycję oprotestowała organizacja społeczna Tak Dla Łodzi, podważając podjęte decyzje administracyjne w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Powstało stowarzyszenie „Protest Porszewice”.

1 czerwca kilkadziesiąt manifestantów stanęło przed Urzędem Gminy Pabianice, by wyrazić swoje niezadowolenie. W proteście na Torowej wzięły udział osoby reprezentujące lokalne, celowe stowarzyszenie „Protest Porszewice”, łódzką organizację społeczną „TAK dla Łodzi”, która stanowi stronę w skardze na decyzję wójta przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, oraz Zielona Fala/Federacja Anarchistyczna Łódź. Wójt nie wyszedł do zgromadzonych przed budynkiem. Spotkanie delegatów odbyło się w urzędzie.

28 września przed Urzędem Gminy w Pabianicach ponownie zgromadzili się mieszkańcy Porszewic i okolic oraz członkowie Stowarzyszenia „Protest Porszewice”. Manifestowali uzbrojeni w transparenty. Sprawą zainteresowała się posłanka „Wiosny” Anita Sowińska.

Jak 22 stycznia 2021 roku poinformowało Stowarzyszenie Protest Porszewice, w ostatnim czasie Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję, która po raz pierwszy od czerwca 2020 umożliwia Archidiecezji Łódzkiej ponowne ubieganie się o koncesję na kopalnię Porszewice I.

– W uzasadnieniu do tego dokumentu nie odniesiono się w ogóle do argumentów merytorycznych Stowarzyszenia Protest Porszewice, w tym do tych, które nigdy wcześniej nie były przedstawiane – mówią członkowie organizacji. – Miedzy innymi wynika z nich czytelny zakaz utworzenia kopalni na gruntach łódzkiej kurii. SKO poza tym zwolniło Archidiecezję Łódzką z jakichkolwiek opłat czy obowiązków z tytułu wycięcia 13 ha drzew pod tę inwestycję, ponieważ uznało (w skrócie), że ma ona charakter działalności rolniczej! Jest jeszcze wiele innych kuriozalnych wątków w tej najnowszej decyzji SKO.

One thought on “Inwestor kopalni w Porszewicach znów może ubiegać się o koncesję

  • 22 stycznia 2021 o 13:00
    Permalink

    Dlaczego kler tak bardzo zniechęca do siebie ludzi. Przecież dobrze wiedzą, do czego inwestorowi te ziemię. Przecież jako kapłani powinni dbać o przyrodę i co ważne o swoich wiernych. Skoro prawie 2000 ludzi jest przeciwnych tej inwestycji, to klechy powinny wsłuchać się w głos ludu i wręcz ich poprzeć. A im tylko pieniądze i świecidełka w głowie. Porszewice to nasz bliski sąsiad. Kochani jak będzie potrzeba to Pabianice do was dołącza i będzie nas z 10.000. A księża i Kuria… WSTYDŹCIE SIĘ SWOJEJ ZACHŁANNOŚCI, JUŻ WASZE NOTOWANIA SĄ RÓWNE ZERU. LUDZIE WAS NA TACZKACH WYWIOZĄ I POZOSTANIE TYLKO BÓG I LUDZIE.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *